Aktualności

25 stycznia 2017

1,67 mld rekompensaty dla dealerów Volkswagena w USA a polscy dealerzy nie dostaną nic

Sąd federalny w San Francisco zdecydował o wypłacie odszkodowania dla salonów dealerskich sprzedających samochody Volkswagena w USA. Kwota odszkodowania wynosi 1,67 mld dolarów.

Około 600 tys. Volkswagenów i Audi z silnikami diesla z roczników od 2009 do 2015, które trafiły na rynek amerykański, miało zainstalowane nielegalne oprogramowanie fałszujące wyniki pomiarów emisji spalin. Podczas testów wskazania były zgodne z przepisami, natomiast w realnych warunkach użytkowania, emisja drastycznie przekraczała normy. Sprawa była rozpatrywana przez sąd federalny w San Francisco, który podjął decyzję o wypłacie odszkodowania dla 644 salonów dealerskich Volkswagena. Sprzedawcy otrzymają w sumie 1,67 mld dolarów. Połowa rekompensat zostanie wypłacona z góry, a pozostałe w 18 miesięcznych ratach. Każdy z właścicieli salonu otrzyma średnio 1,85 mln dolarów.

Sędzia Charles Breyer powiedział, że odszkodowanie ma zrekompensować utratę wartości firm dealerskich spowodowaną skandalem. Ponadto zwalnia sprzedawców z wykonywania kosztownych ulepszeń kapitałowych przez dwa kolejne lata. Odszkodowania mają być również zapłatą za samochody Volkswagena, które od wybuchu afery nie chcą się sprzedawać i zalegają w salonach Prokuratura federalna wniosła oskarżenia przeciwko sześciu menedżerom Volkswagena w styczniu tego roku. Po śledztwie i aresztowaniu jednego z managerów na Florydzie, firma oficjalnie przyznała się do zarzutów o zmowę w celu popełnienia oszustwa, naruszeniu aktu Clean Air Act, naruszeń celnych i utrudnianie pracy wymiarowi sprawiedliwości. W sumie Volkswagen zapłaci 4,3 mld dolarów sankcji karnych i cywilnych.

Tymczasem w Polsce koncern ciągle unika odpowiedzialności i odpowiedzi na pytanie co z rekompensatami dla klientów i dealerów. Nie wiadomo również czy podejmie jakiekolwiek działanie w sytuacji, w której klienci, nie mogąc doczekać się naprawy swoich samochodów, skierują sprawy do sądów przeciwko dealerom.

, , , , , ,