Aktualności

24 stycznia 2022

1,75 mld Euro w Austrii dla poszkodowanych!

Nowy werdykt w aferze emisyjnej w Austrii: VW ponosi odpowiedzialność za wszelkie przyszłe szkody, które mogą powstać w wyniku manipulacji silnikiem EA189 przez VW.

W ostatnim wyroku Sądu Gospodarczego w Wiedniu wygrany został kolejny ważny modelowy pozew przeciwko VW. Prawnicy w Austrii potwierdzają, że każdy, kto kupił od samochód z oszukańczym oprogramowaniem z silnikiem EA189 od Volkswagena przed 2016 rokiem, ma prawo do odszkodowania. Każdy, kto już zaktualizował oprogramowanie, może (i powinien) zażądać od VW określenia odpowiedzialności za przyszłe szkody.

W Niemczech poszkodowani, którzy wcześniej dochodzili swoich roszczeń, otrzymali w ogólnym porównaniu średnio 5 tysięcy Euro (w zależności od modelu i roku budowy). 

Najnowszy werdykt wiedeńskiego sądu mówi, że VW ponosi odpowiedzialność (do czasu wymiany całego silnika) za wszelkie przyszłe szkody powstałe w wyniku manipulacji silnikiem przez koncern.

Powód, Christian W., kupił VW Golfa VII z silnikiem 2.0 TDI od osoby prywatnej w 2014 roku. Po wybuchu afery i wezwaniu przez koncern posiadaczy wadliwych samochodów do akcji serwisowej, odmówił on przeprowadzenia aktualizacji oprogramowania w swoim samochodzie. Tłumaczy to faktem, że jest przekonany, że zmiana ta nie rozwiąże problemu z emisją spalin, lecz pogorszą się parametry jego Golfa.

Nieprawomocny wyrok Sądu Gospodarczego w Wiedniu stwierdza, że procedura dowodowa wykazała, że nie można wykluczyć, że aktualizacja oprogramowania spowoduje większe obciążenie lub zużycie układu recyrkulacji spalin oraz szybsze zapychanie się filtra cząstek stałych. W efekcie może to spowodować konieczność przyspieszonej wymiany jednostki napędowej lub osprzętu. 

Do tej pory w Austrii roszczenia zostały złożone tylko w przypadku około 10 procent samochodów dotkniętych aferą Volkswagena związaną z silnikiem EA189. Oznacza to, że ok. 350 tysięcy ofiar nie podjęło jeszcze żadnych działań. Jeśli wszyscy zdecydowaliby się dochodzić swoich roszczeń, niemiecki gigant może być zmuszony zapłacić niewiarygodną sumę 1,75 miliarda Euro! 

Opracowano na podstawie:
https://www.ots.at/presseaussendung/OTS_20220123_OTS0013/175-milliarden-euro-warten-aus-dem-dieselskandal-fuer-oesterreicherinnen-und-oesterreicher

, , ,