Aktualności

27 lutego 2018

450 000 euro kary dla Volkswagena

Holenderski Urząd ds. Konsumentów i Rynku (ACM) ustalił, że podczas sprzedaży samochodów z silnikiem Diesla EA 189, Volkswagen AG wprowadzał konsumentów w błąd. Producent reklamował swoje samochody jako przyjazne dla środowiska, ale wyniki testów emisji, które miały na to wskazywać, były manipulowane przez nielegalne oprogramowanie. Za nieuczciwe praktyki handlowe koncernu ACM, nałożyło na Volkswagen karę w wysokości 450 000 euro. Jest to maksymalna grzywna, jaką ACM mogła nałożyć w tym przypadku.

Co zbadało ACM?

W ubiegłym roku Holenderskie Stowarzyszenie Konsumentów (Consumentenbond) poprosiło firmę ACM o wszczęcie dochodzenia w sprawie diesli Volkswagena. W ramach śledztwa stwierdzono, że ​​w latach 2009-2015, Volkswagen wprowadzał konsumentów w błąd w kwestii najważniejszych cech swojego produktu. Ustalono, że gdyby klienci otrzymali prawdziwe informacje na temat samochodów, mogliby podjąć inne decyzje zakupowe. Pojazdy z silnikami wysokoprężnymi typu EA 189 marek Volkswagen, Audi, Skoda i Seat zostały przedstawione jako nieszkodliwe i przyjazne dla środowiska. Wyniki testów, na których opierała się ta opinia, nie były wiarygodne ze względu na zainstalowane oprogramowanie.

Korzystanie z „urządzenia oszukującego” w samochodach Volkswagena było niezgodne z wymogami staranności zawodowej. Co więcej, koncern niesłusznie twierdził, że pojazdy spełniają wymogi pozwalające na dopuszczenie ich na rynek europejski. ACM może nałożyć wyłącznie jedną grzywnę w wysokości 450 000 euro, ponieważ różne naruszenia można przypisać pojedynczemu przestępstwu. W tym przypadku chodzi o instalację oprogramowania „urządzenia oszukującego”.

Cateautje Hijmans van den Bergh, członek zarządu ACM, wyjaśnia:

„Ustaliliśmy, że Volkswagen wprowadził w błąd holenderskich konsumentów w zakresie emisji szkodliwych zanieczyszczeń. W związku z tym ACM nałożyło grzywnę na Volkswagena. Będzie to wyraźny sygnał, że konsumenci mają prawo do otrzymania rzetelnych informacji.”

Co dalej?

Volkswagen może wnieść odwołanie od decyzji ACM. Konsumenci, którzy czują się skrzywdzeni przez nieuczciwe praktyki handlowe Volkswagena, mogą wnieść roszczenie przeciwko firmie.

źródło: https://www.acm.nl/en/publications/acm-fines-volkswagen-misleading-practices-diesel-scandal

, , , , , , , ,