Aktualności

21 stycznia 2019

6000 osób umiera rocznie w Niemczech z powodu tlenków azotu

W 2014 roku w Niemczech zmarło 6000 osób z powodu zanieczyszczenia tlenkiem azotu

Władze środowiskowe Niemiec ostrzegają przed nadmiernym zanieczyszczeniem tlenkami. Według badań przedstawionych przez Federalną Agencję Ochrony Środowiska w czwartek w Berlinie, statystycznie około 6000 przedwczesnych zgonów z powodu chorób układu krążenia w Niemczech w 2014 roku można przypisać ekspozycji na dwutlenek azotu. Sprawę wiążę się z aferą dieselgate. Ekspozycja na dwutlenek azotu jest również związana z chorobami takimi jak cukrzyca, nadciśnienie, udar, przewlekłe choroby płuc i astma.

Maria Krautzberger / fot. twitter.com/mkrautzberger„Badanie pokazuje, jak dużo dwutlenku azotu szkodzi zdrowiu w Niemczech” – powiedziała szefowa administracji Maria Krautzberger. „Powinniśmy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby nasze powietrze było lepsze jakości i zdrowe”. Zwłaszcza w ruchliwych miastach istnieje potrzeba działania. Potwierdził to Federalny Sąd Administracyjny, dodała Krautzberger. Pod koniec lutego sąd w Lipsku orzekł, że miasta powinny mieć możliwość narzucania zakazów prowadzenia pojazdów z silnikami wysokoprężnymi w celu zmniejszenia zanieczyszczenia tlenkiem azotu.

Dwutlenek azotu może być śmiertelny

NO2 pochodzi z miast głównie z gazów wydechowych silników wysokoprężnych i znajduje się w centrum debaty na temat zakazów wjeżdżania pojazdów do miast. Dane pokazują, że w silnie zanieczyszczonych miejscach coraz więcej ludzi cierpi z powodu skutków NO2, powiedziała Krautzberger. „Wyniki, które przedstawiamy, są w dolnych granicach”, powiedziała, dodając, że liczby są wyższe. „Musimy zająć sie tym problemem w ciągu najbliższych lat.” Ponieważ unijne wartości graniczne dla NO2 zostały przekroczone w dziesiątkach niemieckich miast, politycy dyskutują obecnie nad zakazywaniem silników Diesla i modernizacją układów oczyszczania spalin.

Z punktu widzenia UBA śmiertelność z powodu chorób sercowo-naczyniowych dla NOx została potwierdzona w wielu badaniach przy konsekwentnych wynikach. Badania epidemiologiczne porównują osoby narażone na wysoki poziom NO2 z osobami, które nie są narażone na taką emisję.

, , , , , , , ,