Aktualności

12 września 2017

Afera spalinowa. Pozew zbiorowy przeciwko kolejnej marce

Stowarzyszenie StopVW.pl złożyło w Sądzie Okręgowym w Warszawie pozew zbiorowy przeciwko Skodzie. To już drugi pozew w aferze dieselgate.

Sprawa dotyczy blisko 250 tysięcy samochodów marki Audi, Volkswagen, Skoda, Seat i Porsche, wprowadzonych na polski rynek z silnikami diesla w latach 2008-2015. Nie spełniają one normy Euro 5 i emitują znaczące ilości bardzo niebezpiecznych dla zdrowia tlenków azotu. To właśnie ten gaz, zgodnie z raportem Komisji Europejskiej, jest odpowiedzialny m.in. za poważne choroby układu oddechowego i przedwczesne zgony. Każdy posiadacz Skody z silnikiem diesla z lat 2008-2015 może bezpłatnie dołączyć do pozwu na stronie StopVW.pl.

W sądzie znajduje się już pozew zbiorowy Stowarzyszenia przeciwko Volkswagenowi. Pierwsza rozprawa w tej sprawie odbędzie się 13 listopada br. Pozywający domagają się po 30 tys. zł odszkodowania za zakup samochodu ze zmanipulowanym silnikiem Diesla. Wysokość roszczeń została ustalona przez inżynierów, ekspertów i rzeczoznawców. Podobne pozwy konsumenci złożyli między innymi w Wielkiej Brytanii, Niemczech czy ostatnio Szwajcarii. Sprawę Volkswagena bada także Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Można się spodziewać, że decyzja w tej sprawie zostanie wydana wkrótce.

Do sądów trafiły także pozwy indywidualne, przygotowane przez StopVW. Właściciele samochodów, którzy zdecydowali się na ten krok, pozywają sprzedawcę samochodów. Pierwsza rozprawa przeciwko Volkswagenowi miała miejsce w lipcu, w Sądzie Rejonowym w Warszawie a pozwanym jest firma Volkswagen Leasing. Wyroku w tym procesie możemy spodziewać się w ciągu najbliższych miesięcy.

Afera dieselgate wybuchła w 2015 roku. Została wykryta w USA. Koncern przyznał się do oszustwa. Do dnia dzisiejszego koszty afery wyniosły ponad 20 miliardów euro. Z tego powodu koncern wyprzedaje między innymi część swoich spółek a sprzedaż aut z silnikami diesla gwałtownie spada. Stowarzyszenie Osób Poszkodowanych Przez Spółki Grupy Volkswagen zostało założone na przełomie 2015 i 2016 roku. Zapowiada, że w najbliższych miesiącach do sądów trafią kolejne pozwy, tym razem przeciwko Audi i Porsche. Łączna wartość roszczeń Stowarzyszenia StopVW wobec niemieckiego koncernu przekracza już 120 milionów złotych.

Źródło: http://www.motofakty.pl/artykul/afera-spalinowa-pozew-zbiorowy-przeciwko-kolejnej-marce.html

, , , , , , , , , , ,