Aktualności

9 stycznia 2017

Agenci FBI aresztowali dyrektora Volkswagena w związku z dieselgate

Agenci FBI aresztowali Olivera Schmidta pod zarzutem udziału w oszustwach w Stanach Zjednoczonych – donosi New York Times.

Nieoficjalnie dowiedziano się, że Federalne Biuro Śledcze zaaresztowało Olivera Schmidta, dyrektora ds. ładu korporacyjnego (regulatory compliance) w firmie Volkswagen w Stanach Zjednoczonych w latach 2014 – marzec 2015. New York Times donosi, że aresztowania dokonano najwyraźniej pod zarzutem udziału w oszustwach w Stanach Zjednoczonych i cytuje „dwa anonimowe źródła, które dowiedziały się o areszcie” w poniedziałek.

We wrześniu 2015r. firma Volkswagen przyznała się, że do instalowania ukrytego oprogramowania, które fałszowało wyniki pomiarów emisji spalin, przez co zanieczyszczenia wydawały się mniejsze. Stało się to po tym, jak w niemieckiego producenta samochodów uderzył skandal dotyczący oszustwa związanego z emisjami spalin na szeroką skalę. W rzeczywistości emisja w autach przekraczała nawet 40-krotnie prawnie dopuszczalne poziomy zanieczyszczenia.

Producent aut przyznał się do instalowania urządzeń fałszujących wyniki emisji spalin w około pół milionie pojazdów z 2-litrowym silnikiem diesla.

W powództwach wniesionych przeciwko firmie Volkswagen przez stany New York i Massachusetts oskarżono Schmidta o odgrywanie kluczowej roli w działaniach mających ukryć oszustwo przed amerykańskimi organami regulacyjnymi.

W zeszłym tygodniu podano, że Volkswagen jest coraz bliżej zawarcia ugody rozstrzygającej zarzuty na podstawie prawa karnego i cywilnego w związku ze skandalem obejmującym oszustwa w pojazdach z silnikiem diesla, co będzie kosztować producenta samochodów miliardy dolarów i jego reputację.

NYT donosi, że prawnicy reprezentujący Schmidta nie odpowiedzieli na prośby o udzielenie komentarza w godzinach wieczornych w niedzielę. Także urzędnicy Departamentu Sprawiedliwości odmówili komentarza, podobnie jak rzecznik FBI w Detroit. Podano, że kierownictwo wyższego szczebla w firmie Volkswagen nie weźmie w tym roku udziału w wystawie samochodów w Detroit, która ma się odbyć w tym tygodniu.

W międzyczasie, Reuters donosi, że brytyjska kancelaria prawnicza Harcus Sinclair UK poinformowała w poniedziałek, że wszczyna sprawę sądową przeciwko firmie Volkswagen, aby dochodzić odszkodowania dla brytyjskich kierowców, których dotknął skandal związany z emisjami w pojazdach z silnikiem diesla.


Tłumaczenie tekstu:
http://www.ibtimes.co.in/dieselgate-fbi-arrests-volkswagen-executive-emissions-scandal-711566

, , , , ,