Aktualności

17 lutego 2023

Badanie Neurosmog – negatywne skutki smogu potwierdzone kolejnymi badaniami

Jak pokazują najnowsze badania przeprowadzone przez ekspertów z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, smog nie tylko wpływa katastrofalnie na stan dróg oddechowych, ale również zdolności poznawcze i uwagę u dzieci. Wpływ ten jest natychmiastowy i długotrwały.

W badaniu „Neurosmog” wzięło udział ponad 700 uczniów w wieku 10-13 lat z południa Polski, z gmin, które mają problem ze smogiem. Młodzież miała za zadanie wykonanie dwóch testów komputerowych. Wyniki pokazały, że w dni, w które stężenie smogu było wysokie, u dzieci nastąpiło pogorszenie uwagi i zdolności poznawczych!

Smog jest mieszaniną różnych związków chemicznych i pyłów. My w naszej analizie skupiliśmy się na stężeniu neurotoksycznego gazu NO2 i oraz pyłów PM10. Źródłem tego pierwszego są samochody, zwłaszcza starsze modele z silnikiem diesla.

– prof. Marcin Szwed, kierownik projektu „Neurosmog”

Naszym czytelnikom nie musimy dodawać, że właśnie z problemem wielokrotnie przekroczonych norm tych pyłów walczymy pośrednio jako stowarzyszenie.

Więcej informacji:
https://www.uj.edu.pl/wiadomosci/-/journal_content/56_INSTANCE_d82lKZvhit4m/10172/152907308
https://tvn24.pl/tvnmeteo/polska/smog-ma-natychmiastowy-negatywny-wplyw-na-dzieci-w-wieku-szkolnym-niepokojace-wyniki-badania-6760346
https://www.radiokrakow.pl/audycje/smog-wplywa-na-mozgi-dzieci

, , , , ,