Aktualności

1 lutego 2017

Bosch wypłaci ponad 300 mln dolarów właścicielom VW

Firma Bosch zgodziła się wypłacić rekompensatę właścicielom samochodów marki Volkswagen, którzy zostali dotknięci skandalem. Wysokość odszkodowania wynosi 327,5 mln dolarów.

Firma Bosch jest odpowiedzialna za elementy oprogramowania, które przyczyniły się do fałszowania wyników pomiarów emisji spalin w pojazdach niemieckiego koncernu. Aby zaspokoić roszczenia klientów i sprzedawców samochodów wobec firmy, Bosch zdecydował się na wypłatę odszkodowania w wysokości 327,5 mln dolarów dla amerykańskich klientów Volkswagena. Rekompensata zostanie przyznana właścicielom samochodów marki Volkswagen i Audi z 2-litrowymi silnikami Diesla zakupionymi pomiędzy 2009 a 2015 rokiem oraz posiadaczy Volkswagenów, Audi i Porsche z jednostkami o pojemności 3 litrów wyprodukowanych pomiędzy rokiem 2009 a 2016.

Ugoda musi jeszcze zostać zatwierdzona przez sąd federalny w Kalifornii. Rozprawa jest planowana na 14 lutego. Zgadzając się na wypłatę odszkodowania właścicielom pojazdów koncernu, firma jednocześnie odrzuca oskarżenia o pomoc w ukryciu istnienia urządzeń fałszujących i pozostaje w twierdzeniu, że nie ponosi za to żadnej odpowiedzialności.

Bosch dodał również w oświadczeniu, że wciąż będzie bronił swoich interesów we wszystkich innych postępowaniach cywilnych i karnych. Będzie również współpracował z organami śledczymi w Niemczech oraz w innych krajach. Przedstawiając wstępne wyniki finansowe za rok 2016 firma Bosch ogłosiła, że inwestuje miliardy w działania związane z samochodami elektrycznymi. Bosch odnotował w zeszłym roku 73,1 mld euro przychodów oraz zysk operacyjny w wysokości 4,3 mld euro.

, , , , , ,