Aktualności

9 listopada 2022

Bosch zgadza się na 25 milionów USD ugody w związku z dieselgate

Firma Bosch – autor „urządzenia oszukującego” zainstalowanego w samochodach grupy Volkswagen oraz Fiat Chrysler – 7 listopada 2022 r. zawarł ugodę z sądem w USA. Firma zgodziła się zapłacić 25 milionów dolarów za rozwiązanie dochodzenia Kalifornii w sprawie roli firmy w skandalach związanych z emisjami oleju napędowego w Grupie Volkswagen i Fiat Chrysler.

Wydarzyło się to po zarzutach, że Bosch brał udział w manipulowaniu przez te firmy testami emisji poprzez „dostarczanie sprzętu, oprogramowania i programowania oprogramowania lub usług kalibracji dla Volkswagena i Fiata Chryslera, kiedy wiedział lub powinien był wiedzieć, że ci producenci samochodów naruszają prawa ochrony środowiska i konsumentów. praw ochronnych” (słowa Roba Bonty, Prokuratora Generalnego Kalifornii).

W odpowiedzi Bosch potwierdził ugodę, stwierdzając jednak że „ani nie uznaje zasadności roszczeń, ani nie przyznaje się do żadnej odpowiedzialności”. W wyniku tej ugody Bosch jest zobowiązany ujawnić Kalifornii informację, jeśli stwierdzi, że jakikolwiek producent będzie używał jego oprogramowania do oszukiwania testów emisji.

Volkswagen zapłacił już ponad 30 miliardów dolarów w postaci różnych grzywien, kar, wycofań i wykupu pojazdów, a Bosch zgodził się zapłacić ponad 400 milionów dolarów właścicielom Volkswagena i Fiata Chryslera oraz wielu amerykańskim stanom w związku z odpowiedzialnością za skandal związany z emisją spalin.

Opracowano na podstawie:
https://carbuzz.com/news/bosch-agrees-to-25-million-dieselgate-settlement-in-california

, , , , , , ,