Aktualności

9 października 2019

Czechy: Volkswagen wygrał apelację ws. ponad 500 mln CZK odszkodowania

Sąd Miejski w Pradze unieważnił w czwartek wyrok sądu niższej instancji nakazujący Volkswagenowi zapłacić ponad 500 mln CZK odszkodowania tytułem tzw. dieselgate, donosi Reuters.

Według serwisu idnes.cz, na który powołuje się agencja, uzasadnieniem decyzji były błędy proceduralne podczas rozpatrywania sprawy przez sąd niższej instancji. Obecnie została ona skierowana do ponownego rozpatrzenia.

W czerwcu sąd ogłosił, że właściciele aut skoda i volkswagen kwalifikują się do 533 mln CZK (23,3 mln USD) rekompensaty z tytuły strat poniesionych na „dieselgate”. Sprawę przeciwko Volkswagenowi skierowało 2435 osób. Frantisek Honsa, reprezentujący je prawnik mówił, że decyzja sądu jest przełomowa dla Europy. Udało nam się wywalczyć takie same rekompensaty jak w USA – podkreślał.

We wrześniu 2015 roku Volkswagen przyznał się do oszukiwania w USA testów emisji spalin w autach z silnikami diesla. Został z tego powodu zmuszony do odkupienia wszystkich takich samochodów w USA i wypłaty odszkodowań. Afera „dieselgate” kosztowała niemiecki koncern ponad 27 mld EUR.

źródło: https://www.pb.pl/czechy-volkswagen-wygral-apelacje-ws-ponad-500-mln-czk-odszkodowania-972052

, , , , , , , , ,