Aktualności

7 lipca 2020

Dieselgate ciąg dalszy… Izrael domaga się 152 milionów dolarów od VW

Państwo Izrael złożyło pozew w wysokości 152 milionów dolarów przeciwko Volkswagen AG, Audi AG i lokalnemu dystrybutorowi Champion Motors za oszustwa i zaniedbania w związku ze skandalem dieselgate.

Izrael złożył pozew do Sądu Rejonowego w Tel Awiwie, twierdząc, że w latach 2008-2016 VW, Audi i Champion Motors sprowadziły do kraju około 12 000 pojazdów z silnikiem EA189, który został wyposażony w oprogramowanie zaprojektowane do oszukiwania w badaniach emisji szkodliwych substancji w spalinach.

W pozwie zarzuca się, że Volkswagen i powiązane z nim firmy wykorzystały sfałszowane dane z oprogramowania, aby wprowadzić w błąd władze Izraela i oszukać je, twierdząc, że pojazdy są zgodne z krajowymi przepisami ochrony środowiska. Pojazdy nie zostałyby dopuszczone do sprzedaży, gdyby podano prawdziwe dane dotyczące emisji szkodliwych substancji. W treści pozwu można znaleźć informację, że pojazdy wyposażone w silnik EA189 były odpowiedzialne za emisję 3881 ton dwutlenku azotu.

„Szkody wyrządzone przez oskarżonych, którzy z powodu swoich niedociągnięć spowodowali nadmierną emisję tysięcy ton zanieczyszczeń i śmiertelnie zaszkodzili polityce państwa zmierzającej do zmniejszenia emisji zanieczyszczeń i poprawy jakości powietrza w celu zapobiegania chorobom, śmierci i szkodom dla zdrowia publicznego”

– czytamy dalej w pozwie.

W ostatnich latach władze w różnych krajach ścigały Volkswagena za aferę Dieselgate . Niemcy, Hiszpania i Australia złożyły pozwy przeciwko niemieckiemu producentowi samochodów, chociaż najbardziej znaczącym przykładem było skrupulatne „rozliczenie” Volkswagena przez Stany Zjednoczone, co ostatecznie doprowadziło do ugody w wysokości 22 miliardów dolarów.

źródło: https://www.carscoops.com/2020/07/dieselgate-saga-continues-as-israel-files-152-million-lawsuit-against-volkswagen-ag/

, , , , , , , ,