Aktualności

30 maja 2020

Dieselgate. Volkswagen przegrał z klientem, kolejny przełom może przynieść TSUE

Niemiecki wyrok może ułatwić polskim konsumentom walkę o rekompensaty. Kolejnym przełomem w ramach afery wokół Volkswagena może być oczekiwane orzeczenie TSUE.
Federalny Trybunał Sprawiedliwości w Karlsruhe postanowił, że producent będzie musiał odkupić od właściciela za 25,6 tys. euro plus odsetki używany samochód Volkswagen Sharan. Jego wartość z dnia zakupu – ponad 31 tys. euro – została pomniejszona w związku z przejechanymi nim kilometrami. Szacuje się, że w następstwie poniedziałkowego orzeczenia Volkswagen może się liczyć z ok. 60 tys. postępowań. Oznacza to kolejne koszty – po ponad 800 mln euro przyznanych w ramach ugody setkom tysięcy klientów, którzy przystąpili do pozwu zbiorowego przeciwko koncernowi – jakie poniesie on w związku z Dieselgate – aferą dotyczącą instalowania w autach oprogramowania fałszującego wskazania dotyczące emisji spalin.

Precedens będzie istotny także dla polskich klientów ubiegających się o odszkodowania przed niemieckimi sądami. Taką ścieżkę za właściwą uznały w dwóch instancjach polskie sądy, które rozpatrywały pozew zbiorowy polskich właścicieli aut VW (łączna wartość ich roszczeń to ponad 200 mln zł). Obecnie czekają oni jednak na orzeczenie Sądu Najwyższego, który prowadzi postępowanie kasacyjne w tej sprawie i może uznać możliwość ubiegania się o odszkodowanie także przed polskimi sądami.

więcej: https://serwisy.gazetaprawna.pl/transport/artykuly/1479402,dieselgate-volkswagen-wyrok-trybunalu-w-karlsruhe.html

, , , , , , , , , ,