Aktualności

4 czerwca 2021

Europejski Trybunał Sprawiedliwości potępia Niemcy za nadmierne poziomy NOx w miastach

W wielu niemieckich miastach od lat przekraczane są wartości graniczne tlenku azotu. Europejski Trybunał Sprawiedliwości zawyrokował, że Republika Federalna Niemiec złamała unijne prawo.

ETS potępił Niemcy za to, że od lat w wielu miastach znacznie przekraczane są dopuszczalne wartości dla tlenku azotu w powietrzu. Dopuszczalne wartości były „systematycznie i nieprzerwanie” przekraczane w 26 miastach w latach 2010-2016 (Ref.: C 635/18).

Komisja Europejska złożyła pozew przeciwko Niemcom do najwyższego sądu UE trzy lata temu. Uzasadniała to wówczas tym, że obowiązujące w UE od 2010 r. roczne wartości dopuszczalne dla dwutlenku azotu były systematycznie i stale przekraczane w 26 miejscowościach. Były to między innymi Berlin, Hamburg, Monachium i Stuttgart.

ETS teraz przychylił się do tych argumentów i potwierdził, że Niemcy naruszyły swoje zobowiązania wynikające z dyrektywy w sprawie czystego powietrza.

Opracowano na podstawie:
https://www.spiegel.de/auto/eugh-verurteilt-deutschland-wegen-zu-hoher-stickoxid-werte-a-0fb0e38a-198c-4613-aacb-996fe9324648

, , , , , ,