Aktualności

8 marca 2017

Europejskie agencje łączą siły przeciwko VW

Europejskie agencje konsumenckie zamierzają połączyć siły w walce z Volkswagenem. Będą domagały się rekompensaty dla wszystkich tych, którzy kupili samochody z fałszującym oprogramowaniem.

Podczas spotkania unijnych organów ochrony konsumentów odbywającego się w Brukseli, holenderscy urzędnicy zgodzili się na przygotowanie „wspólnej akcji wykonawczej” przeciwko niemieckiemu koncernowi. Komisarz Sprawiedliwości UE, Vera Jourova zachęciła władze państw, by wykorzystały wszelkie dostępne środki w celu ochrony europejskich konsumentów. W Stanach Zjednoczonych Volkswagen przyznał się do instalacji nielegalnego oprogramowania w 11 mln egzemplarzy swoich samochodów sprzedawanych na całym świecie. Większość z nich znajduje się w Europie.

Komisarz Vera Jourova oraz inne organy Unii Europejskiej wielokrotnie wyrażały niezadowolenie z powodu nieudolności w egzekwowaniu praw europejskich klientów Volkswagena. Zapisy prawne osłabiają szansę właścicieli na otrzymanie odszkodowania, a przecież w USA producent zgodził się odkupić wadliwe samochody od wszystkich. Organy UE naciskają na zakończenie działań, które są postrzegane jako zmowa rządowa z potężnymi producentami samochodów. Działania te przyczyniają się do hamowania egzekwowania należnych odszkodowań.

Pomimo przyznania się do winy w Stanach Zjednoczonych, Volkswagen twierdzi, że nie złamał prawa w Europie i nie jest niczego winien klientom na Starym Kontynencie. Niemiecki koncern zgodził się jedynie na akcję serwisową pojazdów wyposażonych w oprogramowanie fałszujące, jednocześnie obniżając parametry silnika. Komisja Europejska ma nadzieję, że władze poszczególnych krajów zgodzą się, że Volkswagen naruszył prawo i podejmą odpowiednie działania. Klienci powinni otrzymać gwarancję odszkodowania m.in. za utratę wartości pojazdów, która jest wynikiem akcji naprawczej.

Kolejnym krokiem dla tych, którzy chcą działać, jest wspólne stanowisko przekazane do Volkswagena na piśmie. Jest to ważny element, ponieważ może on wywrzeć wpływ na bieżące sprawy sądowe przeciwko niemieckiemu producentowi samochodów.

, , , , , ,