Aktualności

15 maja 2018

Inwestor oskarża firmę Bosch

Za skandal z emisją spalin zostały pozwane firmy Volkswagen i Porsche, ale do oskarżonych producentów dołączył również Bosch. Inwestor VW oskarża firmę o pomoc oszustwie. Podstawą do roszczeń są odszkodowania dla klientów w USA sięgające milionów dolarów. Inwestor Volkswagena pozwał dostawcę producenta samochodów, firmę Bosch za rzekomą pomoc w manipulacjach rynkowych będących następstwem skandalu związanego z silnikami Diesla. Jak poinformowała kancelaria Tilp, do sądu rejonowego w Stuttgarcie została złożona skarga. „Diesel nie istniałby bez Boscha” – wyjaśnił dyrektor zarządzający Andreas Tilp. Bosch zaakceptował manipulację rynkami przez Volkswagena i Porsche SE i w sposób aprobujący „pomógł swoją wiedzą i wolą”.

W Stuttgarcie i Brunszwiku trwa składanie skarg przeciwko Volkswagenowi i Porsche SE. Według Tilp dotyczą roszczeń o odszkodowanie w wysokości dziesięciu mld euro. Inwestorzy zarzucają firmom, że zbyt późno poinformowały ich o skandalu związanym z silnikami Diesla. Właśnie dlatego Bosch również powinien zapłacić część wspomnianej kwoty. Aktualny proces sądowy dotyczy wyłącznie roszczeń w wysokości 11 000 euro. Pozew opiera się na dokumentach złożonych przeciwko Volkswagenowi w amerykańskich procesach sądowych. Wynika z niego, że Bosch przyczynił się do opracowania nielegalnego oprogramowania manipulującego, które wpływało na zmianę parametrów emisji spalin w milionach samochodów VW. Bosch nie zrobił nic, aby wstrzymać korzystanie z nielegalnego oprogramowania.

Ze względu na swoje zaangażowanie w skandal z silnikami Diesla w Stanach Zjednoczonych, Bosch zgodził się zapłacić ok. 300 milionów dolarów klientom i dealerom samochodów. Ponadto według „Stuttgarter Zeitung” prokuratora w Stuttgarcie objęła śledztwem dziewięciu pracowników firmy. Tymczasem federalna minister sprawiedliwości, Katarina Barley czeka na pierwsze pozwy zbiorowe przeciwko Volkswagenowi w Niemczech, których spodziewa się jeszcze pod koniec tego roku. „Właśnie dlatego wywieram taką presję w tym temacie. Pierwsze procedury muszą wystartować w tym roku” – powiedziała polityk partii SPD redakcji niemieckiej gazety.

W przeciwieństwie do opozycji Unii oraz przemysłu polityk SPD chce szybko wprowadzić prawo do składania pozwów zbiorowych do Bundestagu. Ustawa powinna wejść w życie najpóźniej 1 listopada. Roszczenia przeciwko VW wygasną w dniu 31 grudnia 2018 roku. Jeśli nowy instrument prawny zacznie obowiązywać, organizacje ochrony konsumentów i stowarzyszenia ochrony środowiska będą mogły działać w przeciwko firmom imieniu poszkodowanych.

źródło: https://www.n-tv.de/wirtschaft/Volkswagen-Anleger-verklagt-Bosch-article20417408.html

, , , , , , , , , ,