Aktualności

12 października 2023

Jak wygląda sprawa przed Prokuraturą Okręgową w Częstochowie?

Na portalu Wyborcza.pl został opublikowany interesujący artykuł pt. „Dlaczego śledztwa trwają coraz dłużej – pyta rzecznik praw obywatelskich. Sprawdzamy częstochowskich rekordzistów”.

Już we wstępie czytamy:

„Najdłuższe dotąd śledztwo w Prokuraturze Okręgowej w Częstochowie toczy się od 11 lat. Nie widać też końca wdrożonego w 2019 r. postępowania ws. słynnej afery dieselgate czy grupy obracającej w Polsce i Niemczech milionami litrów oleju napędowego – choć w tym wypadku już 4 lata temu wskazano, kto był mózgiem w wyłudzaniu podatków.”

Autor tekstu, Marek Mamoń, nawiązuje do konferencji prasowej w Senacie sprzed kilku dni, kiedy to wicemarszałek Senatu Gabriela Morawska-Stanecka (Lewica) i senator Aleksander Pociej (KO) przypomnieli mediom o dieselgate:

„Senatorowie opozycji wytknęli rządowi PiS, że domaga się reparacji od rządu Niemiec, a jednocześnie pozostawał bezczynny w sprawie wyegzekwowania odszkodowań od Volkswagena dla Polaków.”

Dalej red. Mamoń zwraca uwagę, że

„Tymczasem w zupełnej ciszy od 2019 r. w Prokuraturze Okręgowej w Częstochowie toczy się śledztwo w tej sprawie.”.

Śledztwo od czterech lat toczy się w sprawie

„doprowadzenia osób o nieustalonej tożsamości, w nieustalonym czasie i miejscu, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w postaci pieniędzy w nieokreślonej kwocie poprzez zainstalowanie w wyprodukowanych w okresie od 1 stycznia 2008 r. do 31 grudnia 2015 r. przez Grupę Volkswagen AG w pojazdach wyposażonych w silniki wysokoprężne oznaczone kodem EA 189 oprogramowania umożliwiającego zmianę wyników pomiaru poziomu emisji toksycznych składników spalin z układu wydechowego w warunkach testowych i wprowadzenie w błąd co do spełnienia przez takie pojazdy norm emisji spalin Euro 5 i Euro 6”.

Cieszy nas, że zostało w tekście podkreślone, że

„na liście pokrzywdzonych w tym postępowaniu jest ponad tysiąc osób, większość została zgłoszona przez Stowarzyszenie Stop VW, kilkadziesiąt osób zgłosiło się indywidualnie”.

Sprawa cały czas jest w toku…

Opracowano na podstawie:
https://czestochowa.wyborcza.pl/czestochowa/7,89625,30280023,dlaczego-sledztwa-trwaja-coraz-dluzej-pyta-rzecznik-praw-obywatelskich.html

, , , , ,