Aktualności

4 września 2020

Kierowcy w poważnych tarapatach? Tym razem posypią się wyjątkowo srogie kary

Kara dla producentów wchodzi w życie wraz z nowymi przepisami unijnymi. Od 1 września br. nie tylko kierowcy, ale także producenci aut muszą mieć się na baczności. Jakie kary i za co grożą producentom?

Kara za emisję spalin czeka na producentów samochodów. Od 1 września br. wchodzą w życie przepisy związane z wydawaniem homologacji i nadzorem ich udzielania – podaje portal bankier.pl. Nowe przepisy mają wzmóc kontrolę i zaostrzyć system wydawania homologacji do poruszania się po drogach Unii Europejskiej. Wspólnota takim działaniem chce zapobiec aferom pokroju tzw. Dieselgate.

Kara za emisję spalin została uchwalona już 2018 r., ale weszła w życie dopiero po dwóch latach. Przepisy dot. emisji spalin wzmocnią także kontrolę nad instytucjami, które badają auta. Od 1 września, aby uzyskać lub podtrzymać uprawnienia będą musiały przejść kontrolę niezależnego audytu. Wprowadzono także kontrolę wzajemną instytucji zajmujących się homologacją.

Kara także dla kierowców

Kara w związku z nowymi przepisami dotknie także kierowców. Niestety, ale od tej pory państwo będzie zobowiązane do badania i kontrolowania minimalnej części aut, a te niespełniające normy będą wycofywane z użytku. Co więcej, wycofanie będzie mogło nastąpić zanim organ udzielający homologacji rozpocznie postępowanie. Kierowcy w efekcie będą mogli pożegnać się ze swoimi autami.


źródło: https://www.biznesinfo.pl/kara-010920-ks-emisja-spalin

, , ,