Aktualności

16 maja 2017

Kolejna kara w USA: do zapłacenia 1,22 mld dolarów za 3.0 TDi

Volkswagen zapłaci 1,22 mld dolarów za naprawę lub wykupienie od właścicieli samochodów z silnikami 3.0 TDi V6 marki Porsche i Audi. Wyrok został zatwierdzony przez sąd federalny Stanów Zjednoczonych.

Rozprawa odbyła się w San Francisco i dotyczy nie tylko niemieckiego koncernu motoryzacyjnego. Sąd zatwierdził także wyrok w sprawie dostawcy Volkswagena, marki Bosch. Bosch dostarczał elementy elektroniki oraz układu wtryskowego do samochodów objętych skandalem Dieselgate. Bosch zgodził się wypłacić właścicielom samochodów Volkswagena sumę 327 mln dolarów.

Właściciele egzemplarzy pojazdów z jednostkami 3.0 TDi marki Porsche i Audi otrzymają kwotę od 7 do 16 tys. dolarów, jeśli zdecydują się poddać samochód akcji naprawczej zamiast całkowitego wykupienia przez koncern. Rodzaj naprawy musi jeszcze zostać oficjalnie zatwierdzony przez organy prawne.

Suma kar dla Volkswagena sięgnęła już 25 mld dolarów. Rzeczniczka Volkswagena Jeannine Ginivan powiedziała, że ostatnia decyzja sądu, to ważny krok dla koncernu. Jest bowiem rozwiązaniem dostępnym dla wszystkich klientów, którzy kupili samochody silnikami Diesla objętymi skandalem.

Na początku roku, koncern Volkswagen przyznał się do trzech przestępstw i został skazany na trzy lata nadzoru w Stanach Zjednoczonych. Musi też przetestować wszystkie swoje pojazdy na rynku amerykańskim za pomocą przenośnego systemu pomiaru emisji spalin.

Ponadto, prawie 300 tysięcy pojazdów poddano akcji serwisowej ze względu na usterkę pompy paliwowej, co według organizacji National Highway Traffic Safety Administration mogło doprowadzić do zapłonu. Wśród pojazdów są takie modele jak: Porsche Macan, Audi Q5 i Audi Q7.

, , , , , , ,