Aktualności

26 października 2017

Kolejne interpelacje posłów w sprawie dieselgate

Posłowie Elżbieta Stępień i Paweł Kobyliński wystosowali interpelacje, związaną z aferą dieselgate. Piszą w niej między innymi o tym, że dieselgate trwa już ponad dwa lata i pytają o efekty działań rządu:

„Dwa lata temu wybuchła afera związana z fałszowaniem przez koncern Volkswagen wyników testów na pomiar spalin w samochodach z silnikami wysokoprężnymi. Proceder polegał na zainstalowaniu oprogramowania, które zmieniało charakterystykę działania silnika, gdy był on testowany. Powodowało to zmniejszenie ilości emitowanych szkodliwych związków do atmosfery w momencie testów, podczas gdy podczas normalnej eksploatacji samochody emitowały dużo więcej szkodliwych substancji.

W związku z tym proszę o odpowiedź na następujące pytania:

  1. Czy UOKiK rozpocznie kontrolę w tej sprawie?
  2. Czy rząd wprowadzi rozwiązania dające możliwość nałożenia bardzo dotkliwych kar finansowych na koncerny samochodowe, które oszukują klientów?
  3. Czy zostały wyciągnięte wnioski ze sprawy z Volkswagenem? Jakie są to wnioski?„

Bardzo nas cieszy aktywność poselska w tej sprawie. Warto bowiem podkreślić, iż pomimo wypłacenia przez Volkswagena miliardowych odszkodowań w USA, polscy klienci wciąż nie mogą doczekać się sprawiedliwości. Akcja naprawcza nie przynosi w ocenie Stowarzyszenia pozytywnych efektów i przebiega wyjątkowo opieszale.

pełen tekst interpelacji: http://www.sejm.gov.pl/sejm8.nsf/interpelacjaTresc.xsp?documentId=FD85BDAB5FB716FCC12581B0003BCC6D&view=1t

, , , , , , , , ,