Aktualności

25 października 2018

Koncern Porsche musi zapłacić odszkodowanie za spalinowy szwindel Volkswagena

Holding Porsche SE, główny akcjonariusz Volkswagena, ma zrekompensować swoim akcjonariuszom straty po spalinowym szwindlu firmy z Wolfsburga – zdecydował niemiecki sąd.

W środę sąd w Stuttgarcie zdecydował, że firma Porsche Automobile Holding SE, która jest głównym akcjonariuszem Volkswagena, ma zapłacić ponad 47 mln euro rekompensaty swoim akcjonariuszom za nieujawnienie manipulacji spalinami z silników Diesla przez Volkswagena – poinformowała agencja Reuters.

Jednym z tych poszkodowanych inwestorów jest fundusz emerytalny miasta Wolverhampton w środkowej Anglii, któremu sąd w Stuttgarcie przyznał 3,2 mln euro odszkodowania.

Główny akcjonariusz odpowiada

Firma Porsche SE ma pakiet akcji Volkswagena dający prawo do 52 proc. głosów, czyli zapewniający kontrolę nad koncernem z Wolfsburga. Kurs akcji firmy Porsche SE spadł, gdy we wrześniu 2015 r. Volkswagen potwierdził, iż w swoich autach z silnikami Diesla montował urządzenia do fałszowania testów emisji spalin. Ten szwindel wykryła amerykańska rządowa Agencja Ochrony Środowiska (EPA).

Sąd w Stuttgarcie uznał, że inwestorom, którzy od 23 maja 2014 r. do 22 września 2015 r. posiadali akcje Porsche SE, należy się rekompensata za spadek kursu akcji tej firmy, spowodowany przez manipulacje kontrolowanego przez nią Volkswagena. Bo według sądu firma Porsche SE nie poinformowała na czas własnych akcjonariuszy o sprzecznych z prawem działaniach swojej spółki.

Unia personalna w VW i Porsche

W czasie, gdy doszło do tych manipulacji, dyrektorem generalnym Porsche SE był Martin Winterkorn, który jednocześnie był dyrektorem generalnym koncernu Volkswagen.

W tym roku Departament Sprawiedliwości USA oficjalnie postawił Winterkornowi zarzuty karne z powodu spalinowego przekrętu. Jednak były szef Volkswagena raczej nie stanie przed amerykańskim sądem, bo konstytucja Niemiec nie pozwala na ekstradycję obywateli tego kraju do państw położonych poza UE.

Porsche SE się odwoła

Firma Porsche SE zapowiedziała, że zaskarży wyrok sądu w Stuttgarcie. I stwierdziła, że ma nadzieję na korzystną decyzję w apelacji, bo jej zdaniem pozwy są bezpodstawne.

Firma Porsche Automobile Holding SE jest kontrolowana przez rodziny Porsche i Piech – potomków inżyniera Ferdynanda Porsche, który na zlecenie Adolfa Hitlera skonstruował „garbusa”, pierwszy model Volkswagena, a potem w ostatnich latach przed napaścią Niemiec na Polskę nadzorował budowę fabryki tych aut w Wolfsburgu.

źródło: http://wyborcza.pl/7,155287,24087447,za-spalinowy-szwindel-volkswagena-jego-glowny-akcjonariusz-ma.html

, , , , , , , , , ,