Aktualności

4 grudnia 2018

Koniec z dieslami w Stuttgarcie, ale jeśli nie masz samochodu dużo zyskasz

Zaczynają się spełniać najczarniejsze scenariusze. Diesle z normą Euro 4 i starsze będą zbyt nieekologicznie, by można było poruszać się nimi po Stuttgarcie.

Kolejne niemieckie miasto idzie w ślady Hamburga i wprowadza ograniczenia dla samochodów z silnikami wysokoprężnymi. Ograniczenia zastosowane przez Stuttgart będą jednak znacznie sroższe niż dla kierowców z Hamburga, bo władze Stuttgartu zamkną praktycznie całe miasto.

„Unia Europejska ustaliła wartości graniczne dla dwutlenku azotu w celu ochrony zdrowia. W Stuttgarcie limity te zostały znacząco przekroczone. Musimy zadbać o czyste powietrze”

– mówił burmistrz Stuttgartu Fritz Kuhn (Zieloni).

Klamka zapadła

Zamknięcie strefy wolnej od samochodów niespełniających norm emisji spalania Euro 4 i starszych (umweltzone) nastąpi 1 stycznia 2019 roku, ale praktycznie zakaz wejdzie w życie kilka miesięcy później – 1 kwietnia 2019 roku.

Szacuje się, że w Stuttgarcie i okolicach zarejestrowanych jest ponad 530 tys. samochodów z silnikami diesla. Spośród nich wymogi norm od Euro 1 do Euro 4 spełnia 188 tys., a samej tylko Euro 4 – 136 tys. zarejestrowanych pojazdów. To właśnie tę ostatnią grupę obejmie obostrzenie.

Będą wyjątki

Oczywiście zakaz przewiduje szereg wyłączeń. Nie będzie on dotyczył policji, straży pożarnej, lekarzy i pielęgniarek (w tym pogotowia ratunkowego), osób niepełnosprawnych, dostawców, a także pracowników zmianowych, którzy nie mają możliwości korzystania z transportu publicznego.

Taniej, wygodniej, szybciej i zdrowiej

Władze Stuttgartu podkreślają, że zmiany mają poprawić jakość powietrza w mieście.

By ułatwić mieszkańcom akceptację nowych standardów, miasto obiecuje tańszy transport publiczny, lepsze zarządzanie miejskimi parkingami i usprawnienia w płynności ruchu. Miasto chce wprowadzić także więcej autobusów elektrycznych i rozwinąć sieć połączeń kolejowych.

Rząd zapowiedział już, że jeśli przeprowadzone pod koniec przyszłego roku badania jakości powietrza nie będą lepsze, dojdzie do rozszerzenia zakazu o samochody spełniające wymogi normy Euro 5.

źródło: https://www.mypolacy.de/stuttgart,1485/newsy/koniec-z-dieslami-w-stuttgarcie-ale-jesli-nie-masz-samochodu-duzo-zyskasz

, , ,