Aktualności

27 czerwca 2017

Nakazy aresztowania dla pięciu managerów VW

Władze USA wydały nakazy aresztowania dla pięciu byłych menedżerów i pracowników odpowiedzialnych za rozwój technologii Volkswagena – cytując niemieckie media, donosi dziennik APA.

Menedżerowie są oskarżeni o spisek i naruszenie amerykańskich przepisów ochrony środowiska. Jednym z podejrzanych jest były szef rozwoju koncernu Heinz-Jakob Neusser. Jego prawniczka powiedziała w piątek niemieckiej agencji prasowej DPA, że takie działania amerykańskiego wymiaru sprawiedliwości nie są żadną niespodzianką. Rozwój zdarzeń nazwała „spodziewanymi konsekwencjami” zarzutów wysuniętych w USA.

Nakazy aresztowania są następstwem działań związanych ze skandalem emisji spalin, który został ujawniony w 2015 roku. Agencja Ochrony Środowiska USA wydała wówczas zawiadomienie o naruszeniu Clean Air Act przez VW przez manipulację emisją spalin silników Diesla. Do tej pory, Volkswagen wypłacił odszkodowania w wysokości 22 mld euro (prawie 25 mld dolarów).

Interpol prowadzi poszukiwania. Pięć osób oskarżonych przez sąd USA, w obawie przed aresztowaniem w innym kraju, nie może opuścić Niemiec. Według niemieckiego Sueddeutsche Zeitung, oskarżeni menedżerowie nie mogą zostać aresztowani w Niemczech.

O ile umowa o ekstradycji pomiędzy Niemcami a Stanami Zjednoczonymi w większości przypadków zezwala na przekazywanie skazanych lub oskarżonych o popełnienie przestępstwa, ma ona zastosowanie wyłącznie do osób niebędących obywatelami niemieckimi. Interpol i władze USA nie skomentowały sytuacji.

Skandal z emisją spalin wciąż jest badany także w Niemczech. Prokuratura w Brunszwiku, blisko siedziby Volkswagena w Wolfsburgu, prowadzi dochodzenie w sprawie 40 pracowników koncernu w tym pięciu menedżerów, wobec których amerykański wymiar sprawiedliwości wydał nakazy aresztowania.

Na początku 2017 roku były menedżer Volkswagena został aresztowany przez FBI na lotnisku w Miami na Florydzie. Obejmował on czołową pozycję w Grupie Volkswagen do marca 2015 roku i był odpowiedzialny m.in. za sprawy związane z ochroną środowiska na terytorium USA.

Menedżer nie otrzymał zezwolenia na zwolnienie za kaucją, gdyż amerykański sąd obawia się, że mógłby uciec do Niemiec. Rozpoczęcie procesu jest planowane na styczeń 2018 roku.

Volkswagen w tym roku zgodził się zapłacić kolejne grzywny karne i cywilne w wysokości 4,3 mld dolarów za 590 tys. samochodów z silnikiem Diesla w Stanach Zjednoczonych.

, , , , , , , ,