Aktualności

17 listopada 2017

Niemieckie koncerny motoryzacyjne korzystają z pracy dzieci w Kongo

Niemieckie koncerny motoryzacyjne, takie jak Daimler i Volkswagen, korzystają z pracy dzieci w Demokratycznej Republice Konga. Siedmiolatki wydobywają tam w kopalniach kobalt, potrzebny do produkcji m.in. energooszczędnych akumulatorów do samochodów elektrycznych – informuje „Deutsche Welle”, powołując się na raport organizacji ochrony praw człowieka Amnesty International (AI).

Według AI, kopalnie Konga pokrywają ponad połowę ogólnoświatowego zapotrzebowania na kobalt. A zapotrzebowanie na pierwiastek stale rośnie wraz popularnością energooszczędności.

AI sprawdziło, czy wielkie międzynarodowe koncerny wywiązują się z obowiązku udokumentowania, że nie narusza praw człowieka. Okazało się, że żadna z 29. firm nie robi tego w pełni. Raport organizacji wskazuje, że deficyty w tej kwestii panują zwłaszcza w branży motoryzacyjnej.

Niektóre przedsiębiorstwa wprawdzie polepszyły system kontrolowania sieci dostaw urządzeń zawierających kobalt, ale ciągle jest to jeszcze sytuacja daleka od zadowalającej

– powiedział cytowany przez „DW” ekspert AI Mathias John.

Autorzy raportu wskazują, że sytuacja poprawia się wyraźnie „w niektórych aspektach” w BMW, z kolei „istotne deficyty” występują wciąż w koncernach, takiej jak: Volkswagen czy Daimler.

Brak transparencji powoduje, że ludzie, kupując np. samochody elektryczne, nieświadomie wspierają pracę dzieci. Dlatego AI nawołuje nowy rząd Niemiec, aby nareszcie zobowiązał firmy „do dotrzymywania tzw. wymogów należytej staranności”.

zródło: http://m.superbiz.se.pl/wiadomosci-biz/niemieckie-koncerny-korzystaja-z-pracy-dzieci_1027746.html

, , , , , ,