Aktualności

28 listopada 2016

Oszukane diesle Volkswagena nie mają homologacji – wyrok niemieckiego sądu

Nad Volkswagenem zbierają się naprawdę czarne chmury. Najpierw hiszpański sąd nakazał koncernowi wypłatę 5000 EUR odszkodowania z tytułu utraconej wartości auta z oszukanym oprogramowaniem, teraz niekorzystny dla VW wyrok w związku z dieseglate zapadł także w niemczech. Według sędziego, samochody Volkswagena z oszukanym oprogramowaniem nie mają homologacji, a sam fakt instalacji takiego oprogramowania jest nielegalny. We fragmencie wyroku czytamy:

„Sąd stwierdza, że ​​homologacja zgodnie z prawem jest nieważna i że twierdzenie VW iż program wyłączający jest zgodny z prawem i wyłączenie stosuje się legalnie, jest w sposób oczywisty błędne. Jest to nielegalny program wyłączający emisje”

Dzięki temu wyrokowi pozwany dealer, który sprzedał Volkswagena Golfa z oszukanym oprogramowaniem, będzie musiał przyjąć jego zwrot od powoda. Sąd również podniósł kwestię „naprawy” jaką oferuje VW i jego zdaniem rozwiązanie proponowane przez koncern jest nie do przyjęcia. Swoim wyrokiem, sąd potwierdził, zgodnie z wieloma innymi ekspertami, że została utracona homologacja na Volkswageny z oszukanymi silnikami diesla EA189.

http://www.focus.de/auto/news/abgas-skandal/abschalteinrichtung-war-illegal-gericht-urteilt-schummel-vw-hat-keine-betriebserlaubnis_id_6250233.html
http://www.automobilwoche.de/article/20161124/NACHRICHTEN/311249931/abgas-skandal-gericht-stuft-vw-abschalteinrichtung-als-illegal-ein

, , , , , ,