Aktualności

6 marca 2017

Oszustwa Volkswagena przyczynią się do przedwczesnych zgonów

Zanieczyszczenie powietrza spowodowane nadmierną emisją spalin może powodować problemy zdrowotne i prowadzić do przedwczesnych zgonów. Według amerykańskich naukowców może skrócić życie setek osób w samej tylko Europie.

W 2015 roku badacze z West Virginia University odkryli obecność urządzeń oszukujących testy emisji spalin w samochodach Volkswagena. Afera dotyczy 11 mln pojazdów, które zostały zmodyfikowane w taki sposób w latach 2008-2015. Koncern przyznał się do zarzutów w Stanach Zjednoczonych i zgodził się na wypłatę 20 mld dolarów odszkodowania i wykupienie wadliwych pojazdów.

Problem nie leży wyłącznie w kwestii naprawy samochodów. Badacze z MIT (Massachusetts Institute of Technology), zwrócili uwagę na narażenie zdrowia ludności przez zwiększone zanieczyszczenie spowodowane przez te pojazdy. Odkryli, że cząstki, które przedostały się do powietrza, mogą doprowadzić do skrócenia życia wielu osób.

Europejska Agencja Środowiska oszacowała, że zanieczyszczenie powietrza skraca każdego roku życie 400 tys. osób w Europie i przyczynia się do nasilenia m.in. astmy, przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, a także chorób układu krążenia.

Może chodzić nawet o 10-20 lat życia jednej osoby. „Badanie jest oparte o analizę ryzyka zdrowotnego w odpowiedniej grupie wiekowej. Określa, jak dodatkowe zanieczyszczenie powietrza wpływa na to ryzyko” – mówi autor badań Steven Barrett, dyrektor Laboratorium Lotnictwa i Środowiska w Massachusetts Institute of Technology.

Dan Carder, badacz z West Virginia University, który stał na czele zespołu, który odkrył oszustwo Volkswagena mówi, że inżynierowie i epidemiolodzy nie współpracują ze sobą nad wpływem zanieczyszczenia na zdrowie człowieka. Ma nadzieję, że jego odkrycie prowadzi do zmiany sytuacji i pomoże zapobiegać przedwczesnym zgonom, do których przyczynia się zły stan powietrza.

Volkswagen jest firmą niemiecką, ale 60 proc. przedwczesnych zgonów będzie występowało poza granicami tego kraju. Amerykańscy naukowcy szacują, że część przedwczesnych zgonów nastąpi w Niemczech, ale większość w najbliższym sąsiedztwie, czyli w Polsce, Francji, Czechach i innych krajach europejskich. Mniejszy wpływ będzie widoczny w Stanach Zjednoczonych, gdyż zanieczyszczenie powietrza jest rozłożone na znacznie większy obszar o różnych warunkach atmosferycznych. Volkswagen nie skomentował wyników badań.

, , , , , ,