Aktualności

28 listopada 2017

Pierwsza bitwa z Volkswagenem za nami

Sąd Okręgowy w Warszawie ogłosił decyzję w sprawie dopuszczenia do rozpoznania pozwu zbiorowego, dotyczącego największego oszustwa w dziedzinie motoryzacji, jakiego dopuścił się niemiecki koncern Volkswagen. Chodzi o wyprodukowanie i wprowadzenie na rynek samochodów, które emitują znacznie więcej trujących substancji, niż dopuszczają to normy. Tak zwana Afera Dieselgate wybuchła w 2015 roku, po tym, jak amerykańscy uczeni wykryli w samochodach Volkswagena rozwiązanie oszukujące emisję spalin.

Pozew zbiorowy, przygotowany przez nasze Stowarzyszenie, opiera się na tzw. delikcie, czyli czynie niedozwolonym, wynikającym z oszustwa Volkswagena. Sąd odrzucił nasz pozew, a w uzasadnieniu wyroku stwierdził, że polski sąd… nie ma kompetencji do rozpatrywania tej sprawy. Nie kończy to jednak sprawy pozwu. Nasze Stowarzyszenie złożyło już wniosek o wydanie pisemnego uzasadnienia, jak tylko sąd je sporządzi, to złożymy zażalenie do Sądu Apelacyjnego w Warszawie.

Pozew, który przygotowało Stowarzyszenie przy udziale wybitnych ekspertów, autorytetów naukowych i doświadczonych prawników, był sporządzony z wyjątkową dbałością o przejrzystość i czytelność, włącznie z indeksami i spisem treści. Z uwagi na złożoność sprawy, pozew był bardzo obszerny. Zarówno pozew jak i dalsze pisma zawierały bogate uzasadnienie poparte orzecznictwem sądów (zarówno polskich jak i Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu) i doktryny prawniczej.

Pierwsza bitwa z Volkswagenem jest więc za nami. O dalszych działaniach Stowarzyszenia będziemy informować w kolejnych komunikatach.

, , , , , , , , , , , ,