Aktualności

13 listopada 2017

Pierwsza rozprawa przeciwko Volkswagenowi za nami

W dniu dzisiejszym w Sądzie Okręgowym Warszawie miała miejsce pierwsza rozprawa w pozwie zbiorowym przeciwko Volkswagen AG. Na rozprawie sąd wysłuchał stanowiska stron w sprawie dopuszczalności rozpoznawania sprawy w sądzie oraz możliwości jej przeprowadzenia w trybie pozwu zbiorowego. Wynik tej części postępowania poznamy 27 listopada o godzinie 10:00.

W ocenie mecenasów reprezentujących nasze Stowarzyszenie, pozew został dobrze przygotowany i sąd powinien przyjąć go do rozpatrzenia. W wielu podobnych przypadkach na świecie sądy stawały po stronie oszukanych klientów, wychodząc z założenia, że istotne są przede wszystkim uprawnienia klientów.

Rozprawa trwała blisko 4 godziny. Sąd dość szczegółowo pytał strony o założenia pozwu, jego zasadność, dużo czasu poświecono również sprawie oszustw Volkswagena. Strona przeciwna usiłowała bagatelizować znaczenie oszustwa i unikała używania określeń typu afera. Mecenasi reprezentujący Volkswagena nie chcieli też wypowiadać się dla mediów. Podobne metody Volkswagen stosuje też w innych krajach.

W sądzie pojawiły się również poszkodowani, posiadacze wadliwych Volkswagenów. Obserwowali rozprawę i udzielali wywiadów licznie przybyłym mediom. Dziennikarzy interesowała przede wszystkim kwestia szans na odszkodowanie.

Wynik zmagań sądowych w zakresie jurysdykcji i dopuszczalności pozwu poznamy 27 listopada.

, , , , , , , , ,