Aktualności

14 sierpnia 2019

Polski wątek „dieselgate” w rękach częstochowskich prokuratorów

W Częstochowie mogą się zdecydować losy prawie 300 tysięcy polskich użytkowników samochodów oszukanych przez koncern Volkswagena w aferze „dieselgate”.

30 lipca akta polskiego wątku tej sprawy Prokuratura Krajowa przekazała tamtejszej Prokuraturze Okręgowej. Śledztwo ma wyjaśnić czy wadliwe silniki aut niemieckiego koncernu były produkowane w fabryce w Polkowicach a samochody montowano w Poznaniu i Wrześni. Przedmiotem dochodzenia powinien być również wątek wystawiania przez polskiego importera dokumentacji homologacyjnej aut, stanu technicznego pojazdów po dokonaniu akcji serwisowej a także sprawdzenie na ile świadoma dokonywanego oszustwa była lokalna kadra menedżerska koncernu.

Śledztwo toczyć się będzie w sprawie

„doprowadzenia osób o nieustalonej tożsamości, w nieustalonym czasie i miejscu, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w postaci pieniędzy w nieokreślonej kwocie poprzez zainstalowanie w wyprodukowanych w okresie od 1 stycznia 2008 r. do 31 grudnia 2015 r. przez Grupę Volkswagen AG w pojazdach wyposażonych w silniki wysokoprężne oznaczone kodem EA 189 oprogramowania umożliwiającego zmianę wyników pomiaru poziomu emisji toksycznych składników spalin z układu wydechowego w warunkach testowych i wprowadzenie w błąd co do spełnienia przez taki pojazdy norm emisji spalin Euro 5 i Euro 6, tj. o przestępstwo z 286 § 1 kodeksu karnego. w zw. z art. 271 § 1 k.k. i art. 273 w zw. z art. 11 § 2 kk w zw. z art. 12 kk.”

Tak rozbudowany zakres postępowania oznacza szansę dokładnego prześwietlenia afery i doprowadzenia do rozstrzygnięć od 4 lat oczekiwanych przez polskich użytkowników „oszukanych diesli”.

By tak się stało zachęcamy wszystkich właścicieli i użytkowników objętych śledztwem aut do zgłaszania się do Prokuratury Okręgowej w Częstochowie jako pokrzywdzeni w sprawie. Uczulamy jednocześnie, by do pism, poza danymi kontaktowymi, załączać kserokopię umowy zakupu auta lub karty pojazdu.

Prokuratura Okręgowa w Częstochowie
ul. Dąbrowskiego 23/35
42–200 Częstochowa
tel 34 374-06-06/07/09/10
fax 34 322-30-19
e-mail: okregowa@czestochowa.po.gov.pl