Aktualności

1 września 2017

Posłowie pytają Beatę Szydło o dieselgate

Posłanka Małgorzata Janowska wystosowała do premier Beaty Szydło interpelację w sprawie dieselgate. Czytamy w niej między innymi:

„We wrześniu 2015 roku ujawniono, iż koncern Volkswagen AG montował oprogramowanie, pozwalające na manipulację wynikami pomiarów emisji z układu wydechowego. Ponadto, już 9 listopada 2015 Volkswagen ogłosił, że 482 000 właścicieli aut z silnikiem 2.0 TDI marek Audi oraz VW w Stanach Zjednoczonych będzie uprawnionych do otrzymania dodatkowego tysiąca dolarów w postaci dwóch voucherów, poza dwoma tysiącami dolarów, które koncern oferuje obecnym właścicielom pojazdów VW, w ramach wymiany aut na nowe za dopłatą. Ponadto, dodatkową rekompensatą będzie ubezpieczenie assistance, obowiązujące przez 24 godziny na dobę, przez trzy lata. 18 listopada 2015 VW poinformował, że około jedna czwarta właścicieli dotkniętych aferą pojazdów zgłosiła swój udział w akcji, której koszty zostały wycenione na co najmniej 120 milionów w oferowanych korzyściach. VW Ameryka stwierdził, że przyjmowanie kuponów prezentowych wcale nie powstrzymuje właścicieli aut przed składaniem pozwów sądowych.

W związku z powyższym zwracam się do Szanownej Pani Premier z następującymi pytaniami:

  1. Ile samochodów grupy Volkswagen AG, w których zainstalowano ww. oprogramowanie sprzedano na terenie naszego kraju?
  2. Jakie działania zostały podjęte przez organy nadzoru rynku przeciwko naruszaniu praw konsumentów?
  3. Czy w rzeczonej sprawie zostały wytoczone powództwa sądowe przeciwko Volkswagen AG?
  4. Jakie podjęto kroki w sprawie pomocy konsumentom poszkodowanym przez koncern Volkswagen AG?
  5. Czy Pani Premier zamierza podjąć działania w celu pomocy poszkodowanym przez Volkswagen AG?”

Stale monitorujemy to, co polscy politycy robią dla nas, dla swoich wyborców. W naszej ocenie rząd powinien bardziej zaangażować się w działania na rzecz Polek i Polaków poszkodowanych w dieselgate. Mamy do czynienia z oszustwem na masową skalę, które zasługuje na surową karę.

Pełen tekst interpelacji znajduje się tutaj: http://www.sejm.gov.pl/sejm8.nsf/interpelacjaTresc.xsp?documentId=E9277F3EFCFFF668C125818A00377A59&view=1t

, , , , , , , ,