Aktualności

22 lutego 2021

Powstał film „#Dieselgate – machinacje niemieckiego przemysłu samochodowego”

To największy skandal w historii niemieckiego przemysłu: od ponad dziesięciu lat niemieckie firmy motoryzacyjne i dostawcy okłamują konsumentów i władze na całym świecie, celowo manipulując poziomami emisji swoich pojazdów z silnikami wysokoprężnymi i benzynowymi. W samym VW dotkniętych jest 11 milionów samochodów. Od 20 kwietnia 2021 r., kiedy rozpocznie się główna rozprawa i były dyrektor generalny VW Martin Winterkorn i czterech innych menedżerów VW staną przed Izbą Karną Gospodarczą w Brunszwiku.

Blisko 1,5 godzinny dokument telewizyjny „#Dieselgate – Die Machenschaften der deutschen” („#Dieselgate – machinacje niemieckiego przemysłu samochodowego” – niestety nie dostępny dla widzów spoza Niemiec) opowiada o skandalu spalinowym. Został przygotowany na zlecenie stacji WDR we współpracy z ARTE.

Karsten vom Bruch walczy o swoją pracę i dobrą reputację. Wiedział o nieprawidłowościach na wiele lat przed wybuchu afery. Martwiło go, że samochody są dużo brudniejsze, niż jest to technicznie możliwe. Gdy zaczął głośno mówić o swoich wątpliwościach, został zwolniony. Teraz walczy o swoją reputację. 

Norbert Flother jest zagorzałym fanem VW i członkiem „Golf 7 Freunde”. Walczy w sądzie o odszkodowanie za swojego Golfa, który stoi i kurzy się w garażu. Jego sprawa trafia do Federalnego Trybunału Sprawiedliwości. Flother nie spodziewał się przeprosin od VW. Chce tylko dalej jeździć swoim autem.

Andreas Tilp walczy o 6 miliardów euro. Reprezentuje inwestorów, którzy zainwestowali w VW, ale zostali oszukani i żądają odszkodowania. Z powodu dieselgate ich inwestycja była warta 40% mniej. Ale VW zaprzecza jakiejkolwiek odpowiedzialności.

W filmie wystąpili także byli menedżerowie Grupy VW, którzy anonimowo komentują skandal. 

Film dostępny dla widzów z Niemiec: https://www.arte.tv/de/videos/093710-000-A/dieselgate/

Opracowano na podstawie: https://www.wdr.de/programmvorschau/wdrfernsehen/sendung/2021-02-24/44311026/dieselgate-die-machenschaften-der-deutschen-autoindustrie.html

, , , , , , , , , ,