Aktualności

6 lutego 2017

Program złomowania dla samochodów z dieslem

Władze Wielkiej Brytanii rozważają wprowadzenie schematu złomowania dla starszych samochodów z silnikami Diesla. Celem działań jest poprawa jakości powietrza w kraju. Schemat działań rządu dla pozbycia się diesli polegałby na wypłacie właścicielom starszych samochodów z silnikami wysokoprężnymi, rekompensaty pieniężnej. Rekompensata pozwoliłaby na zakup pojazdów odznaczających się niższą emisją spalin. Edmund King, prezes AA, brytyjskiej organizacji zrzeszającej zmotoryzowanych, powiedział: „To rząd napędził popyt na diesle i teraz będzie poetycką sprawiedliwością, gdy to właśnie rząd dostarczy środki na demontaż trujących diesli.”

Propozycje są przygotowywane przez Departament Transportu oraz Ochrony Środowiska w odpowiedzi na skandal z emisją spalin oraz zagrożenie dla zdrowia jakie niosą ze sobą samochody z silnikiem Diesla. Wszystko rozpoczęło się we wrześniu 2015 roku przez koncern Volkswagen. Na całym świecie 11 mln Volkswagenów nie spełnia norm emisji spalin i wyposażonych jest w zakazane oprogramowanie, które podczas badań laboratoryjnych wykazuje mniejszą emisję tlenków azotu, niż podczas realnego użytkowania.

Według analiz Departamentu Ochrony Środowiska Wielkiej Brytanii, tlenki azotu (NOx) przyczyniają się rocznie do 23 500 przypadków śmiertelnych w Wielkiej Brytanii.

, , , , , ,