Aktualności

22 czerwca 2023

Prokuratura wymienia głównego śledczego w sprawie Continental

Continental, dostawca Volkswagena, odegrał kluczową rolę w aferze dieselgate. Według informacji niemieckiego tygodnika „Der Spiegel”, Prokuratura Hanoweru zmienia nagle głównego śledczego. Prokurator Rabe von Kühlewein zostaje zastąpiony przez Agnes Blum. Co się za tym kryje?

Przypomnijmy: znana głównie z produkcji opon firma Continental jest bliskim partnerem biznesowym Grupy Volkswagena. Przez wiele lat Hanowerczycy dostarczali oprogramowanie do kontroli spalin silnika wysokoprężnego o kodzie EA189. Prokuratura bada podejrzenie, że pracownicy Continentala wiedzieli, że oprogramowanie VW zostało wykorzystane do nielegalnej manipulacji i tym samym pomogło w oszustwie.

Początkowo prokuratorzy w Continental prowadzili dochodzenie tylko w sprawie poszczególnych inżynierów. Z biegiem lat jednak Rabe von Kühlewein znacznie rozszerzył śledztwo. Ponad 60 byłych i obecnych pracowników jest wymienionych jako oskarżeni, w tym czterech byłych członków zarządu. Ponadto, po odkryciu skandalu w VW, mówi się, że byli członkowie zarządu nadal zezwalali na sprzedaż zmanipulowanych pojazdów za pomocą oprogramowania Conti.

Prokurator Rabe von Kühlewein opierał się głownie na tym, że czołowi menedżerowie Conti stłumili dochodzenie we współpracy z zewnętrzną kancelarią prawną. Celowo nie poinformowali wystarczająco rady nadzorczej o konkretnych wskazówkach, że pracownicy tej firmy byli zaangażowani w oszustwo. Inne strony zaangażowane w ten proces wątpią w to i twierdzą, że szef rady nadzorczej Conti został dobrze poinformowany na wczesnym etapie. Ten z kolei stanowczo zaprzecza jakoby miała być to prawda.

Strony postępowania inaczej interpretują zmianę na czele zespołu śledczego w świetle tej sytuacji. Niektórzy postrzegają to jako wskazówkę, że Rabe von Kühlewein nie pełnił w wystarczającym stopniu roli przewodniczącego. To zależy od kierownictwa władzy. Jeśli to prawda, oznaczałoby to przedłużenie procedury. Jednak według informacji dziennikarzy zespół śledczy nie zostanie powiększony i raczej po prostu będzie kontynuował pracę bez Rabe von Kühleweina na froncie.

To przemawia za drugą teorią. Zgodnie z tym, wręcz przeciwnie, procedura Conti powinna zostać przyspieszona i szybciej postawiona w akcie oskarżenia. Rabe von Kühlewein został uznany za niezwykle skrupulatnego i szczegółowego. Zaledwie kilka miesięcy temu ponownie rozszerzył procedurę. W związku z tym należy teraz zbadać, w jakim stopniu Conti dostarczyło również innym producentom samochodów oprogramowanie do oszustw.

Prokuratura w Hanowerze również znajduje się pod presją ze względu na to, że pierwszy proces karny w skandalu z silnikiem Diesla dobiega końca. Oczekuje się, że monachijski sąd okręgowy wyda w przyszły wtorek wyrok w procesie byłego szefa Audi Ruperta Stadlera, a także współoskarżonych Wolfganga Hatza i Giovanniego P. Cała trójka złożyła zeznania po tym, jak sąd obiecał im wyrok w zawieszeniu. Z drugiej strony, nie ma końca w procesie czterech byłych menedżerów VW przed Sądem Okręgowym w Brunszwiku.

Opracowano na podstawie:
https://www.spiegel.de/wirtschaft/dieselgate-staatsanwaltschaft-tauscht-chefermittler-in-conti-affaere-aus-a-4039113a-7617-4994-96a7-e36c93cbc05a

, , , , , , , ,