Aktualności

20 lipca 2018

Sąd odrzucił apelację VW: Koncern musi zapłacić 10 mld dolarów kary

1 bieg: Volkswagenie, czas otworzyć portfel

Mimo iż zbliża się trzecia rocznica Dieselgate, nic nie wskazuje na to, żeby skandal ucichł ani w przypadku Volkswagena, ani innych producentów, o których dowiedzieliśmy się później. Nadchodzący jubileusz nie spowodował również zatrzymania wypływu gotówki z portfeli koncernów motoryzacyjnych.

Jak pisze Reuters, panel składający się z trzech sędziów Dziewiątego Okręgu Sądu Apelacyjnego USA, w poniedziałek podtrzymał karę w wysokości 10 mld dolarów, jakie Volkswagen musi wypłacić właścicielom wadliwych samochodów. Orzeczenie dotyczyło 475 000 obecnych oraz byłych właścicieli Volkswagenów z silnikami o pojemności 2 litrów, za które firma zgodziła się zapłacić szacowaną wartość oraz rekompensatę w wysokości od 5 100 do 10 000 dolarów.

Oto co wydarzyło się w sądzie apelacyjnym, według agencji Reuters:

Oddalając szereg zastrzeżeń do wyroku, zespół trzech sędziów z 9 Okręgowego Sądu Apelacyjnego w USA oświadczył, że

„przynosi istotne, namacalne korzyści dla strony objętej ugodą. Są one porównywalne lub przewyższają korzyści uzyskane w zwycięskiej rozprawie sądowej i są efektem wielkiego wysiłku”

Volkswagen zgodził się zapłacić w Stanach Zjednoczonych w sumie ponad 25 miliardów dolarów odszkodowania właścicielom pojazdów, organom ds. ochrony środowiska, a także stanom i dealerom. Firma zaoferowała, że odkupi ok. 500 000 pojazdów, które nie spełniają amerykańskich standardów środowiskowych. Koncern będzie kontynuował ten proces do końca 2019 roku.

Volkswagen odmówił komentarza w sprawie decyzji sądu apelacyjnego. […]

Sąd apelacyjny odrzucił sprzeciw VW, który dążył do zmniejszenia kary o 10 miliardów dolarów. Odrzucił również zarzuty dotyczące przyjęcia pozwu przez sąd, uczciwości samej ugody oraz kompetencji procesu sądowego.

Czy będziemy 80-latkami, kiedy wszyscy producenci samochodów w końcu przejdą przez Dieselgate? Prawdopodobnie tak. Czy wszystkie dzieci w roku 2078 wyśmieją nas ponieważ dodawaliśmy słowo „gate” do nazwy każdego skandalu?

Prawdopodobnie.

źródło: https://jalopnik.com/court-rules-volkswagen-definitely-has-to-pay-that-10-b-1827460156

, , , , , , ,