Aktualności

26 marca 2019

Sąd w Brunszwiku staje po stronie pozywających, Volkswagen ma kłopoty

W miliardowym pozwie inwestorów przeciwko Volkswagenowi i jego głównemu udziałowcowi Porsche SE, niemiecki sąd w istotnym aspekcie poparł stanowisko pozywających. Zgodnie ze wstępną opinią sądu w Brunszwiku, wiedza menedżerów poniżej poziomu zarządu jest kluczowa dla rynku inwestorskiego. Dlaczego to tak ważne? Chodzi o przepływ informacji do inwestorów i wpływ na podejmowane przez nich inwestycje oraz możliwą utratę korzyści, wynikające z działań koncernu. Przypomnijmy, że udziałowcy Volkswagena pozwali firmę za narażenie ich na straty.

Główną kwestią w postępowaniu sądowym jest to, czy VW w porę poinformował rynki inwestorskie o dieselgate. W dniu 22 września 2015 r. Grupa Volkswagen opublikowała ogłoszenie dotyczące afery. Z punktu widzenia inwestorów było to bardzo późno. Volkswagen bronił się, mówiąc, że zarząd nie wiedział o sprawie. Stanowisko sądu jest jednak takie, że nawet jeśli nie wiedział, w co trudno uwierzyć, to mimo wszystko odpowiada za całą sprawę.

Po ujawnieniu afery akcje Volkswagena straciły ponad połowę na swojej wartości a inwestorzy ponieśli miliardowe straty. Dlatego żądają 5 miliardów euro odszkodowania.

źródło: APA / DPA

, , , , , , , ,