Aktualności

11 kwietnia 2018

Słowenia: tysiące kierowców skarży VW

Właściciele pojazdów ze Słowenii złożyli pozew przeciwko VW w sprawie skandalu z emisją spalin. Wniosek wpłynął do sądu za pośrednictwem firmy prawniczej.

Kilka tysięcy właścicieli zmanipulowanych samochodów z silnikami Diesla na Słowenii, domaga się odszkodowania od VW. W poniedziałek, rzeczniczka sądu okręgowego w Brunszwiku potwierdziła, że dokument wpłynął do sądu. O sprawie informował wcześniej nadawca Bayerischer Rundfunk. Według amerykańskiej kancelarii prawniczej Hausfeld, klienci domagają się od VW łącznie 48 mln euro.

Pod koniec ubiegłego roku złożyło skargi ok. 15 000 niemieckich klientów. W późniejszym czasie napłynęły pozwy ok. 2000 klientów ze Szwajcarii.

Z raportu wynika, że na Słowenii złożyło pozew ponad 6000 właścicieli pojazdów z silnikiem wysokoprężnym grupy Volkswagen. Według rzecznika, od 2015 roku do sądu okręgowego w Brunszwiku wpłynęło 1225 pozwów od niezadowolonych klientów VW. Do tej pory ogłoszono 367 wyroków i przeprowadzono 390 postępowań. W większości przypadków sąd wydawał decyzje na korzyść Volkswagena.

W sprawie zmanipulowanych pojazdów niemieckiego koncernu, klienci skarżą zarówno dealerów jak i producenta. Jedna z kancelarii wnioskowała o odkupienie samochodów z nielegalnym oprogramowaniem, które zarejestrowano w Niemczech. Według najnowszych informacji pochodzących od źródła związanego z postępowaniem, w Niemczech wydano ok. 2500 wyroków.

W Niemczech jest w sumie ok. 2,25 mln samochodów nie spełniających norm emisji spalin, wyposażonych w nielegalne oprogramowanie, które aktywowało system oczyszczania spalin wyłącznie w trybie testowym. Skandal związany z emisją spalin, który wybuchł we wrześniu 2015 roku obejmuje około 12 mln samochodów marek Audi, Skoda, Seat, Porsche i Volkswagen na całym świecie.

, , , , , , , , ,