Aktualności

17 marca 2017

Spadek zysku Volkswagena po skandalu dieselgate

Marka Volkswagen zanotowała spadek zysku w 2016 roku. Główną przyczyną był skandal z emisją spalin samochodów z silnikami Diesla.

Zysk operacyjny dla marki Volkswagen w 2016 roku spadł o 11,1 proc. do 1,9 mld euro. Informacja została zawarta w opublikowanych przez koncern wynikach finansowych. Pomimo tego cała Grupa chwali się zyskiem wynoszącym 5,14 mld euro. Jak to możliwe? Grupa Volkswagen składa się z 12 różnych marek. Do zysku przyczyniło m.in. Porsche, które zanotowało 14 proc. wzrost zysku do 3,9 mld euro, a także marka pojazdów ciężarowych Scania.

Podczas konferencji, Matthias Mueller skomentował wyniki: „2016 nie był takim był taki straszny dla Volkswagena, jak początkowo przypuszczano. Udało nam się osiągnąć bardzo wiele zarówno w działalności operacyjnej, jak i przy określeniu zadań na przyszłość. Jest jeszcze dużo pracy do zrobienia, ale Volkswagen wraca na właściwe tory”.

Mueller przyznał również, że Volkswagen stoi przed latami pozwów związanych ze skandalem dotyczącym emisji spalin. Z tego powodu koncern musi zapłacić 22 mld euro. By sobie poradzić z takim obciążeniem Volkswagen obniżania koszty, zmniejsza etaty i usprawnia operacje.

Cięcia objęły również managerów Volkswagena. Wynagrodzenia dyrektorów koncernu spadły o 37 proc. Dla przykładu szef Volkswagena Herbert Diess w zeszłym roku otrzymał 3,93 mln euro, natomiast w 2015 roku było to 7,13 mln euro.

, , , , , ,