Aktualności

4 listopada 2021

Specjalnie powołana komisja Volkswagena będzie omawiać przyszłość dyrektora generalnego Herberta Diessa

Planowane posiedzenie rzadko zwoływanej komisji mediacyjnej rady nadzorczej VW jest odpowiedzią na napięcia między zarządem a radą zakładową, po tym, jak źródła podały, że Diess powiedział na niedawnym posiedzeniu rady, że 30 tysięcy miejsc pracy jest zagrożonych.

„Obecnie trwają konstruktywne i poufne rozmowy. Ewentualne wyniki zostaną ogłoszone w odpowiednim czasie” – podało źródło zbliżone do rady nadzorczej.

W skład komisji mediacyjnej wchodzą Hans Dieter Poetsch, przewodniczący rady nadzorczej i dyrektor generalny największego udziałowca Volkswagena, Porsche SE; Stephan Weil, premier stanowy niemieckiego landu Dolna Saksonia, który posiada jedną piątą praw głosu Volkswagena; przewodnicząca rady zakładowej Daniela Cavallo; oraz Joerg Hofmann, szef największego niemieckiego związku zawodowego IG Metall.

Kurs akcji Volkswagena po opublikowaniu tej wiadomości spadł aż o 4,7%. 

Eskalacja zatargów o przyszłość Diess uwydatnia kruchą równowagę sił u drugiego co do wielkości producenta samochodów na świecie. Diess, który w 2018 r. przejął stery producenta samochodów jako trzeci dyrektor generalny od czasu wybuchu afery spalinowej w 2015 r., był wielokrotnie krytykowany za swój wymagający styl zarządzania.

Kiedy Volkswagen opublikował w zeszłym tygodniu niższe niż oczekiwano wyniki za trzeci kwartał, Diess powiedział, że konieczne jest zmniejszenie zatrudnienia, aby Volkswagen był konkurencyjny w stosunku do szybko rozwijających się rywali z samochodów elektrycznych.

Opracowano na podstawie:
https://www.reuters.com/business/autos-transportation/exclusive-volkswagen-mediation-committee-discuss-future-ceo-diess-sources-2021-11-03/

, ,