Aktualności

27 lutego 2017

STOPVW składa petycję w sprawie odszkodowania za Dieselgate dla Częstochowy

Do częstochowskiego urzędu miasta wpłynęła petycja STOPVW, która namawia samorząd do rozważenia wytoczenia procesu odszkodowawczego za nadmierną emisję toksycznych spalin przez samochody grupy Volkswagen.

W petycji pada argument, że niska jakość powietrza to nie tylko wynik spalania słabej jakości węgla ale przede wszystkim z powodu tlenków azotu emitowanych przez silniki diesla. A jak wynika z badań polski i europejskich naukowców, „tlenki azotu są najbardziej niebezpieczną, śmiertelną substancją odpowiadająca za tysiące przedwczesnych zgonów”.

Jak wskazują autorzy petycji, problem nadmiernej emisji dotyczy głownie aut wyposażonych w dieslowskie silniki koncernu Volkswagena – w większości popularnych aut vw, audi, seat, skoda czy porsche. I przypominają volkswagengate, gdy niemiecki koncern przyznał, że jeden z typów ich silnika nie spełnia norm emisji spalin.

W petycji STOPVW padają postulaty wobec samorządu Częstochowy:

– niezwłocznego poinformowania właścicieli aut koncernu Volkswagen o problemie z nadmierną, nawet 40-krotnie przekraczająca normy europejskie emisją tlenków azotu wydzielanego z ich samochodów

– wezwanie polskiego importera o wypłatę odszkodowania na rzecz miasta za szkodę wynikającą z nadmiernego zanieczyszczenia powietrza nad Częstochową i podjęcie działań na rzecz poprawy jakości powietrza.

Przy tej okazji autorzy petycji służą samorządowi wsparciem o sposobie wyliczenia szkody jakie miasto doznało z powodu ukrywania przez niemiecki koncern nieprawidłowości.

źródło: Gazeta Wyborcza Częstochowa

, , , , , ,