Aktualności

29 marca 2017

Szczerość i przejrzystość – jak to wygląda u VW?

18 miesięcy temu Volkswagen przyznał, że oszukiwał w testach emisji spalin. Upokorzony koncern obiecał, że udostępni wszelkie dane i zapowiedział poprawę swoich działań na przyszłość. A jak jest naprawdę? Odpowiedzialność Volkswagena sięga coraz wyżej drabiny korporacyjnej. Koncern zapowiedział pełną współpracę w śledztwie, ale wygląda na to, że były to puste deklaracje. Gdyby prokuratorzy mieli pełny dostęp do wszystkich dokumentów, nie musieliby robić przeszukań w biurze i prywatnych domach pracowników wyższego szczebla Audi i Volkswagena w Niemczech. Przeszukano również siedzibę amerykańskiej firmy prawniczej, wynajętej we wrześniu 2015 roku, w celu przeprowadzenia wewnętrznego śledztwa.

Obecne oraz byłe kierownictwo Volkswagena jest skłonne zdobyć się na gest skruchy, wydając dziesiątki miliardów euro na kary, ugody i rekompensaty. Posunęło się nawet do poświęcenia pracowników niższego szczebla. Wszystko po to, by zaspokoić światowe zapotrzebowanie na sprawiedliwość, zanim podejrzenie padnie wyżej. W dniu 10 marca producent przyznał się w sądzie federalnym w Detroit do trzech przestępstw. Główny radca prawny Manfred Doess, który pojawił się w sądzie w imieniu korporacji, powiedział: „Volkswagen przyznał się, ponieważ jest winny”. Była to diametralna zmiana w stosunku do działań sprzed kilku lat, kiedy koncern aktywnie uczestniczył w oszustwie. Doess twierdził jednak, że nieprawidłowości miały miejsce poniżej poziomu zarządu. Chciał w ten sposób uchronić od odpowiedzialności decydentów Volkswagena.

Producent obiecał, że wszystkie wyniki wewnętrznego śledztwa przeprowadzonego przez amerykańską firmę prawniczą Jones Day zostaną ujawnione światu. Wygląda na to, że tak się nie stało. Stąd też niedawny nalot na biura Jones Day w Niemczech. Pozostaje pytanie, dlaczego nie zostały udostępnione?

Volkswagen robi co może, aby poradzić sobie ze skandalem. Producent przyznał się do winy, płaci kary, ale to nie wystarczy. Potrzeba przejrzystości i szczerości, nawet jeśli doprowadzi to do ujawnienia niewygodnych informacji.

, , , , , ,