Aktualności

29 grudnia 2017

Szwajcarzy mają dość oszustwa i stają do walki z VW

Do sądu w Niemczech trafi pozew zbiorowy szwajcarskiej organizacji konsumenckiej FRC. Pozew podpisało 2 tys. klientów. Organizacja konsumencka Fédération romande des consommateurs (FRC) poinformowała o złożeniu pozwu zbiorowego. Wniesienie roszczenia szwajcarskich klientów do sądu w Brunszwiku jeszcze przed końcem roku, pozwala uniknąć przedawnienia oraz prowadzi do wszczęcia postępowania przeciwko niemieckiej Grupie Volkswagen.

Liczba złożonych skarg była „bardzo satysfakcjonująca” i świadczy o „poziomie problemu”, powiedział agencji prasowej Florence Bettschart, szef działu prawnego i politycznego FRC. „Nie zapominajmy, że minęły dwa lata od wybuchu skandalu związanego z emisją spalin.”

Szwajcaria jest drugim krajem, który złożył pozew zbiorowy do sądu w Brunszwiku. Na początku listopada do sądu trafił wniosek 15 tys. niemieckich klientów.

Roszczenia wynoszą łącznie 360 ​​mln euro (418 mln franków). W kolejnych tygodniach powinny wpłynąć skargi z Austrii, Słowenii i Litwy.

„Nielegalna manipulacja”

Pozew przeciwko Volkswagenowi oraz szwajcarskiemu importerowi Amag, złoży również Fundacja Ochrony Konsumentów (SKS). Roszczenie dotyczy 5 tys. właścicieli samochodów niemieckiego koncernu. Klienci powinni otrzymać prawo do odszkodowania w wysokości od 3 tys. do 7 tys. franków. Według SKS, pozew zostanie złożony w sądzie handlowym w Zurychu pod koniec przyszłego tygodnia.

Już na początku września fundacja SKS złożyła pozew zbiorowy przeciwko firmom Amag i Volkswagen. Pozew dotyczył nielegalnej manipulacji w testach emisji spalin.

W Szwajcarii ok. 180 tys. klientów zostało poszkodowanych w aferze spalinowej. Na całym świecie Volkswagen wyposażył ok. 11 mln swoich samochodów w oprogramowanie fałszujące.

, , , , , , , , ,