Aktualności

14 kwietnia 2021

Volkswagen musi ponieść wszystkie koszty związane z zakupem wadliwego samochodu (wyrok BGH)!

Wczoraj Federalny Trybunał Sprawiedliwości w Karlsruhe (BGH) zadecydował, że Volkswagen musi nie tylko zapłacić odszkodowanie klientowi, którego samochód został dotknięty aferą spalinową. Firma musi zwrócić także koszty ew. zaciągniętej pożyczki na zakup samochodu.

W tym konkretnym, omawianym przypadku, klientka kupiła używanego Golfa od salonu samochodowego w 2013 roku. Aby sfinansować samochód, podpisała umowę pożyczki z bankiem VW na kwotę ponad 3000 Euro. Po ujawnieniu afery spalinowej, nabywczyni Golfa zażądała zwrotu pieniędzy za wadliwy produkt, który uzyskała, ale bez kosztów odsetek, które zapłaciła od pożyczki na zakup auta. Zostało to już przyznane jej w sądzie niższej instancji, ale Volkswagen odwołał się do Federalnego Trybunały Sprawiedliwości. I właśnie podjęto ostateczną decyzję podtrzymującą pierwotny wyrok (na rzecz poszkodowanej klientki). 

Odnosząc się do uzasadnienia wyroku, przewodniczący Stephan Seiters powiedział, że w przypadku niemoralnej szkody roszczenie odszkodowawcze obejmuje również te koszty.

Opracowano na podstawie:
https://www.tagesschau.de/wirtschaft/verbraucher/bgh-volkswagen-dieselskandal-schadenersatz-101.html
https://de.euronews.com/2021/04/13/bgh-urteil-vw-muss-auch-kreditkosten-erstatten

, , , ,