Aktualności

10 czerwca 2020

Volkswagen odkupi samochody z silnikiem Diesla. Lista obejmuje 60 tys. aut

Zgodnie z orzeczeniem niemieckiego sądu, koncern będzie musiał odkupić samochody od klientów poszkodowanych w tzw. aferze spalinowej, ale wartość pojazdów zostanie ustalona na podstawie zużycia aut i przejechanych kilometrów.

Zgodnie z wyrokiem wydanym przez Federalny Trybunał Sprawiedliwości w Karlsruhe, VW będzie musiał odkupić auta od swoich klientów oszukanych w tzw. aferze spalinowej. Chodzi o ujawniony w 2015 r. skandal, kiedy okazało się że koncern manipulował oprogramowaniem mierzącym poziom emisji spalin silników diesla tak, żeby pomiary testowe wykazywały, że zanieczyszczenia są niższe niż w rzeczywistości. Teraz ofiary tego procederu będą mogły domagać się od koncernu, żeby odkupił od nich dotknięte tym problemem auta. Sąd zdecydował jednak, że wyjściowa cena pojazdów zostanie odpowiednio pomniejszona o współczynnik określony na podstawie liczby przejechanych kilometrów.

Orzeczenie dotyczy 60 tys. właścicieli aut w Niemczech, nie dotyczy natomiast 260 tys. poszkodowanych, którym już wcześniej udało się wywalczyć od koncernu odszkodowanie w ramach pozwu zbiorowego.

„Uważamy, że dzisiejszy wyrok precyzuje dalsze postępowanie co do 60 tys. czekających na rozstrzygnięcie skarg. Będziemy teraz dążyć do szybkiego zakończenia tych postępowań i zawarcia ugody z poszkodowanymi. Przedstawimy im jak najszybciej odpowiednie propozycje”

– napisał Volkswagen w oświadczeniu.

więcej: https://auto.dziennik.pl/aktualnosci/artykuly/7719117,volkswagen-silnik-diesla-afera-dieselgate.html

, , , , , , , , , , , ,