Aktualności

9 listopada 2023

Volkswagen ponownie skazany w Holandii

Volkswagen po raz kolejny w Holandii musi zapłacić konsumentowi, który kupił samochód z dieselgate. Jest to wynik październikowego orzeczenia sądu w Den Bosch. Niemiecki koncern  musi zapłacić 4440 euro (10% wartości zakupu).

Pozew był ostatnią z 4 spraw wniesionych przez Fundację na rzecz Efektywności Diesla Grupy Volkswagen (Volkswagen Group Diesel Efficiency Stichting, VGDES) i holenderskie Stowarzyszenie Konsumentów w imieniu osób wprowadzonych w błąd przez Volkswagena. W marcu, kwietniu i lipcu 2023 r. inne sądy w Niderlandach również orzekły, że VW musi zapłacić odszkodowanie konsumentom, którzy również kupili od Volkswagena auto z oszukańczym oprogramowaniem.

W poprzednich procesach sędzia skazał Volkswagena na odszkodowanie w wysokości 3000 euro za nowo zakupiony samochód i 1500 euro za używany. W nowym wyroku sąd idzie jeszcze dalej – sędzia orzekł, że odpowiednią rekompensatą jest procent ceny zakupu samochodu.

„To już czwarty raz z rzędu, kiedy sąd nakazał Volkswagenowi zapłacić odszkodowanie” – mówi Dick Bouma, prezes VGDES. Bouma: „Sędzia odrzucił wszelkie techniczne argumenty Volkswagena i po prostu stwierdził, że producent samochodów wprowadził konsumentów w błąd. Sądy w Holandii i na całym świecie orzekły, że firma celowo oszukiwała konsumentów, m.in. promując te samochody jako przyjazne dla środowiska. Nadszedł czas, aby Volkswagen wypłacił odszkodowania poszkodowanym konsumentom.”

Sandra Molenaar, dyrektor Stowarzyszenia Konsumentów, jest zadowolona z wyroku i patrzy w przyszłość: „Wygraliśmy teraz wszystkie procesy sądowe przeciwko Volkswagenowi w sprawie tych oszukujących diesli. Jest 4:0. Jeśli chodzi o nas, to czas porozmawiać o ugodzie i zapraszamy do tego Volkswagena. Jeśli firma tego nie chce, mamy jeszcze tysiące indywidualnych postępowań, które możemy prowadzić przeciwko spółce. I będziemy. Dopóki Volkswagen nie wypłaci odszkodowania wszystkim poszkodowanym konsumentom.”

Opracowano na podstawie:
https://www.consumentenbond.nl/nieuws/2023/volkswagen-opnieuw-veroordeeld-in-dieselgate-procedure

, , , , , ,