Aktualności

11 kwietnia 2017

Volkswagen przegrywa w sądach

Europejscy klienci, w tym Polacy poszkodowani w aferze Volkswagena, powinni mieć powody do zadowolenia. Coraz więcej jest bowiem wyroków, które potwierdzają opinię Stowarzyszenia StopVW.pl. Koncern Volkswagen oszukiwał, a samochody które wprowadził na rynek w latach 2008-2015 nie mają ważnej homologacji. To ważne, ponieważ przybliża nas do ukarania tej firmy w Polsce.

W Niemczech, a więc kraju z którego pochodzi koncern VAG, zapadło do tej pory ponad 50 wyroków korzystnych dla posiadaczy Audi, Seatów i Volkswagenów. Sąd odrzucił za to ostatnio wniosek Volkswagena dotyczący zakazu korzystania z dowodów zebranych przez prokuratorów w czasie przeszukania w siedzibie Audi i firmy prawniczej, która ich obsługuje.

Również Unia Europejska naciska coraz bardziej na niemieckiego producenta samochodów. Do końca kwietnia mają zapaść decyzję w sprawie odszkodowań dla europejskich klientów. Komisarz Vera Jourova uważa bowiem, że koncern musi ponieść odpowiedzialność za swoje oszustwa i przygotować dla poszkodowanych odpowiednie zadośćuczynienie.

Tymczasem w Polsce trwa postępowanie prokuratorskie w sprawie Volkswagena oraz postępowanie prowadzone przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Za kilka tygodni powinno też dojść do pierwszej rozprawy w sprawie pozwu zbiorowego, złożonego przez StopVW.pl.

, , , , , ,