Aktualności

15 grudnia 2017

Volkswagen wycofuje się z diesli i zachęca do rezygnacji z ulg

Niemcy powinni zmniejszyć dopłaty do samochodów z silnikami wysokoprężnymi i zakazać silnie zanieczyszczającym powietrze pojazdom wjazdu do centrów miast – twierdzi Matthias Mueller, prezes Volkswagena. Tak radykalna decyzja koncernu to skutki skandalu związanego z fałszowaniem emisji spalin.

Według Overseas Development Institute, think tanku z siedzibą w Wielkiej Brytanii, dotacje na olej napędowy w latach 2014-16 w 11 głównych krajach europejskich, w tym we Francji i Niemczech, wyniosły 21 miliardów euro.

Klienci otrzymywali ulgi podatkowe zarówno przy zakupie samochodów osobowych, jak i przy kupnie oleju napędowego.

Ulgi podatkowe pomagają wyjaśnić, dlaczego około 41 proc. samochodów osobowych w Europie używa oleju napędowego – wynika z danych Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodów.

Volkswagen – największy na świecie producent samochodów, od dawna bronił tej technologii. Ale po skandalu z emisją spalin koncern chce postawić na auta elektryczne i hybrydowe.

– Zachęty dla samochodów elektrycznych z pewnością ułatwiają decyzję – powiedział Mueller.

Niektóre niemieckie miasta już wzywają do całkowitego zakazu używania na ich terenie aut z silnikami diesla.

Szef Volkswagena stwierdził, że całkowite zakazy nie są odpowiedzią na problem. Uznał, że lepsza by była propozycja, która zabraniałaby wjazdu do centrum miasta pojazdów o podwyższonej emisji tlenków azotu.

Eksperci uważają, że diesel nie jest przyszłością, ale przeszłością, i szacują, że Niemcy będą mieli 8 mld euro rocznie, jeśli wyeliminowane zostaną zachęty do produkcji silników wysokoprężnych.

Nowa strategia Volkswagena będzie opierała się na inwestowaniu w auta elektryczne i hybrydowe. We wrześniu firma ogłosiła, że wyda ponad 50 mld euro na elektryfikację wszystkich swoich 300 modeli aut do 2030 roku.

Unia Europejska jest w trakcie zatwierdzania nowych zasad, które pozwolą jej na nałożenie kar za grzywnę w wysokości do 30 tys. euro za samochód, jeśli producenci samochodów złamią przepisy dotyczące emisji spalin.

źródło: http://wyborcza.pl/7,155287,22769754,volkswagen-wycofuje-sie-z-diesli-i-zacheca-do-rezygnacji-z-ulg.html?disableRedirects=true

, , , , , , ,