Aktualności

16 stycznia 2018

Volkswagen zapłaci $232 mln oszukanym klientom w Kanadzie

Volkswagen zapłaci nawet do 800 mln złotych (232 miliony dolarów) odszkodowania dla ok. 20.000 właścicieli samochodów z silnikami Diesla w Kanadzie. Niemiecki producent zgodził się również na 2,5 mln dolarów kary.

Jeśli ugoda Volkswagena i grupy reprezentującej klientów niemieckiej firmy zostanie zatwierdzona przez sąd krajowy, odszkodowanie obejmie 15 tys. właścicieli oraz najemców modeli Volkswagena, Audi i Porsche z 3-litrowym dieslem z roczników 2013-2016. Są to samochody objęte kampanią naprawczą związaną z aferą spalinową.

Rekompensaty zostaną wypłacone również posiadaczom lub najemcom wadliwych modeli z roczników 2009-2012. Oprócz odszkodowania, klientom zaoferowane zostaną opcje: wykupu, wymiany, wcześniejszego wygaśnięcia umowy oraz naprawy mającej na celu redukcję emisji spalin.

„Jest to ważny krok w kierunku poprawy sytuacji wszystkich naszych klientów, którzy posiadają wadliwe samochody z silnikami wysokoprężnymi w Kanadzie (…) Dziękujemy właścicielom pojazdów z 3-litrowymi silnikami za ciągłą cierpliwość w oczekiwaniu na rozstrzygnięcie roszczenia”

– powiedział Daniel Weissland, prezes i dyrektor generalny Volkswagen Group Canada

W skandalu, który wybuchł w Stanach Zjednoczonych w 2015 roku, Volkswagen ostatecznie przyznał się do sfałszowania ponad 11 mln pojazdów na świecie za pomocą oprogramowania manipulującego testami emisji spalin.

Ugoda jest zgodna z ubiegłorocznym postanowieniem dotyczącym pojazdów marki Volkswagen i Audi z 2-litrowym silnikiem wysokoprężnym sprzedawanych w Kanadzie. W swoim oświadczeniu Weissland odniósł się do programu roszczeniowego firmy dotyczącego 2-litrowych diesli. Oświadczył, że VW inwestuje „znaczne zasoby, aby zapewnić, że cały proces przebiega tak płynnie, jak to tylko możliwe”.

źródło: http://www.thedrive.com/sheetmetal/17655/volkswagen-to-pay-up-to-232-million-to-diesel-owners-in-canada

, , , , , , , , , , ,