Aktualności

2 maja 2020

Volkswagen zawarł ugody z 200 tys. poszkodowanych w dieselgate w Niemczech

Volkswagen zawarł ugody z 200 tys. spośród 260 tys. uczestników niemieckiego pozwu zbiorowego związanego tzw. aferą dieslową (dieselgate). W ramach wypracowanych porozumień koncern wypłaci poszkodowanym 620 mln euro – poinformowały władze firmy w poniedziałek.

Niemiecki producent samochodów przekazał również, że dalsze 21 tys. przypadków jest wciąż rozpatrywanych, a termin składania ewentualnych kolejnych roszczeń dotyczących afery dieslowej został przedłużony do 30 kwietnia. Poszkodowani klienci mogą liczyć na odszkodowania w wysokości od 1350 do 6250 euro – w zależności od modelu i wieku auta, którego dotyczy sprawa.

We wcześniejszym oświadczeniu z końca lutego Volkswagen informował, że na spłatę roszczeń wszystkich 260 tys. osób poszkodowanych w dieselgate przygotował już kwotę 830 mln euro.

Sprawa przeciwko Volkswagenowi została wniesiona przez Federację Niemieckich Organizacji Konsumenckich (VZBV) w imieniu łącznie ponad 400 tys. właścicieli samochodów z silnikami wysokoprężnymi EA 189 czterech marek należących do koncernu z Wolfsburga: VW, Audi, Seata i Skody. Chodzi o pojazdy kupione po 1 listopada 2008 r., które objęła późniejsza akcja przywoławcza związana z tzw. dieselgate. W pozwie VZBV argumentowała, że samochody poszkodowanych klientów straciły na wartości z powodu skandalu związanego z emisjami.

Sąd w Brunszwiku w środkowej części Niemiec wszczął postępowanie w tej sprawie we wrześniu 2019 r. Przewodniczący składu sędziowskiego sugerował wówczas, że strony mogłyby rozważyć ugodę.

Kiedy w 2015 r. podległa rządowi USA agencja ochrony środowiska (EPA) ujawniła niezgodne z prawem działania Grupy VW, na niemieckich drogach znajdowało się 2,4 mln samochodów z nielegalnym oprogramowaniem (spośród 8 mln w całej Europie, 11 mln na całym świecie), które zaniżało w testach rzeczywistą emisję spalin w silnikach wysokoprężnych EA 189. W większości tak zmodyfikowanych pojazdów w Niemczech dokonano już aktualizacji systemu.

Według mediów afera dieslowa kosztowała VW już ponad 30 mld euro w grzywnach i innych opłatach.

źródło: https://www.wnp.pl/tech/volkswagen-zawarl-ugody-z-200-tys-poszkodwanych-w-dieselgate-w-niemczech,388254.html

, , , , , , , , ,