Aktualności

28 kwietnia 2020

Volskwagen wypłaci klientom w Niemczech odszkodowania za dieselgate

Volkswagen wypłaci pieniądze poszkodowanym przez dieselgate klientom z Niemiec. Koncern zawarł ugody z 200 tys. spośród 260 tys. uczestników niemieckiego pozwu zbiorowego związanego tzw. aferą dieslową. Wypłaci poszkodowanym 620 mln euro.

Niemiecki producent samochodów przekazał też, że dalsze 21 tys. przypadków jest wciąż rozpatrywanych, a termin składania ewentualnych kolejnych roszczeń dotyczących afery dieslowej został przedłużony do 30 kwietnia. Poszkodowani klienci mogą liczyć na odszkodowania w wysokości od 1350 do 6250 euro – w zależności od modelu i wieku auta, którego dotyczy sprawa.

We wcześniejszym oświadczeniu z końca lutego Volkswagen przekazywał, że na spłatę roszczeń wszystkich 260 tys. osób poszkodowanych w dieselgate przygotował już kwotę 830 mln euro.

Dieselgate – o co chodzi?

Sprawa przeciwko Volkswagenowi została wniesiona przez Federację Niemieckich Organizacji Konsumenckich (VZBV) w imieniu łącznie ponad 400 tys. właścicieli samochodów z silnikami wysokoprężnymi EA 189 czterech marek należących do koncernu z Wolfsburga: VW, Audi, Seata i Skody. Chodzi o pojazdy kupione po 1 listopada 2008 r., które objęła późniejsza akcja przywoławcza związana z tzw. dieselgate. VZBV argumentowała w pozwie, że samochody poszkodowanych klientów straciły na wartości z powodu skandalu związanego z emisjami.

Sąd w Brunszwiku w środkowej części Niemiec wszczął postępowanie w tej sprawie we wrześniu 2019 r. Przewodniczący składu sędziowskiego sugerował wtedy, że strony mogłyby rozważyć ugodę.

Kiedy w 2015 r. podległa rządowi USA agencja ochrony środowiska (EPA) ujawniła niezgodne z prawem działania Grupy VW, na niemieckich drogach znajdowało się 2,4 mln samochodów z nielegalnym oprogramowaniem (spośród 8 mln w całej Europie i 11 mln na całym świecie), które zaniżało w testach rzeczywistą emisję spalin w silnikach wysokoprężnych EA 189. W większości tak zmodyfikowanych pojazdów w Niemczech dokonano już aktualizacji systemu.

Według mediów afera dieslowa kosztować miała VW już ponad 30 mld euro w grzywnach i innych opłatach.

źródło: https://businessinsider.com.pl/motoryzacja/dieselgate-volkswagen-wyplaci-odszkodowania-w-niemczech/3xlv6er

, , , , , , , , , ,