Aktualności

12 grudnia 2017

VW chce zwolnić dyrektora skazanego w USA w związku z afera dieslową

Niemiecki koncern Volkswagen przymierza się do zwolnienia swojego dyrektora Olivera Schmidta, skazanego przez sąd federalny USA w Detroit na 7 lat więzienia i 400 tys. dolarów kary za udział w aferze dieslowej – podała w piątek niemiecka gazeta „Bild”.

Rzecznicy VW odmówili komentowania doniesień gazety, motywując to „ochroną prywatności”. Jeszcze przed ogłoszeniem zasądzonego, najwyższego możliwego wyroku Schmidt powiedział, że czuje się „wykorzystany” przez koncern i po roku w amerykańskim areszcie nie wyobraża sobie spędzenia kolejnych sześciu lat w więzieniu. Według informacji „Bilda” prawnicy Schmidta ubiegają się o przyśpieszoną deportację skazanego, tak by część kary odbył już w Niemczech.

Schmidt został aresztowany w styczniu 2017 roku. Amerykańska prokuratura postawiła mu 11 zarzutów, za które zgodnie z prawem USA groziło mu maksymalnie 169 lat więzienia. Dyrektor Volkswagena zawarł ugodę, w wyniku której osiem zarzutów zostało wycofanych w zamian za jego przyznanie się do spiskowania z zamiarem wprowadzenia w błąd amerykańskich organów nadzorczych i do pogwałcenia praw regulujących poziom emisji szkodliwych substancji.

Schmidt kierował biurem Volkswagena ds. inżynierii i środowiska w Auburn Hills w środkowo-zachodnim amerykańskim stanie Michigan do lutego 2015 roku. W ramach zajmowanego stanowiska odpowiadał za nadzór nad kwestiami dotyczącymi emisji zanieczyszczeń przez samochody firmy. Zgodnie ze złożonym przez Schmidta oświadczeniem, o urządzeniach udaremniających miał się dowiedzieć latem 2015 roku, po czym spiskował z innymi dyrektorami VW, aby ukryć „celowe oszustwo” koncernu ubiegającego się o zatwierdzenie 2-litrowego silnika Diesla 2016 VW.
Skandal emisyjny (nazywany również „Dieselgate”) wybuchł w następstwie dochodzenia prowadzonego przez podległą rządowi USA Agencję Ochrony Środowiska (EPA). W jego wyniku Volkswagen przyznał się we wrześniu 2015 do zainstalowania w łącznie 11 mln samochodów oprogramowania znanego jako defeat device (urządzenie udaremniające). W celach oszczędnościowych wyłączało ono system neutralizowania tlenków azotu podczas normalnej eksploatacji samochodu i włączało go po rozpoznaniu, że silnik poddawany jest testom.

Poza VW i jego spółkami córkami Audi i Porsche w skandal zamieszane były także takie firmy, jak BMW i Daimler. Komisja Europejska w dalszym ciągu prowadzi względem nich dochodzenie wstępne dotyczące możliwego naruszenia ustawy antykartelowej. Koncern VW boryka się ponadto z licznymi procesami wytoczonymi w związku z aferą dieslową przez inwestorów, klientów i organy nadzorcze. Afera dieslowa kosztowała VW już około 30 mld dolarów.

Schmidt jest jednym z ośmiu obecnych i byłych dyrektorów VW, wobec których amerykańscy prokuratorzy sformułowali dotychczas zarzuty w związku z aferą dieslową. Większość z nich przebywa poza Stanami Zjednoczonymi.

źródło: http://www.cire.pl/item,155616,1,0,0,0,0,0,vw-chce-zwolnic-dyrektora-skazanego-w-usa-w-zwiazku-z-afera-dieslowa.html

, , , , , , , ,