Aktualności

26 października 2020

VW zapłaci ofiarom dyktatury wojskowej w Brazylii

Ponad 30 lat po zakończeniu dyktatury wojskowej w Brazylii Volkswagen przejmuje odpowiedzialność za swoją rolę w tym czasie. Koncern wypłaci byłym pracownikom i ofiarom dyktatury milionowe odszkodowanie.

Sprawa sięga kolaboracji koncernu VW z dyktaturą wojskową w Brazylii w latach 1964-1985. Powołana przez rząd komisja odkryła, że Volkswagen i inne firmy potajemnie pomagały reżimowi tropić wśród personelu tzw. wrogów państwa oraz działaczy związków zawodowych. Wielu z nich straciło potem pracę, zostało aresztowanych lub było nękanych przez policję.

Wypłatę odszkodowania byłym pracownikom przewiduje ugoda koncernu VW z brazylijskim sądem.

„Ważne jest odpowiedzialne rozprawienie się z tym negatywnym rozdziałem w historii Brazylii i zadbanie o transparencję”

– podkreśliła szefowa działu prawnego VW Hiltrud Werner w oświadczeniu przygotowanym w języku portugalskim.

Milionowe odszkodowanie

O zawartej ugodzie poinformowały niemieckie rozgłośnie NDR i SWR oraz dziennik „Sueddeutsche Zeitung”. Jak podał koncern VW ugoda przewiduje zapłatę około 36 mln brazylijskich reali (równowartość 5,5 mln euro). Z tej kwoty 16,8 mln reali trafi do stowarzyszenia ofiar, którego członkami są byli pracownicy koncernu lub ich rodziny. Reszta zostanie przekazana na inicjatywy działające w obronie praw człowieka. Brazylijska prokuratura poinformowała, że ugoda zakończy trzy dochodzenia toczące się od 2015 roku.

„Historyczny przełom”

Historyk Christopher Kopper z Uniwersytetu Bielefeld, któremu Volkswagen powierzył sprawę, określa ugodę jako „historyczny przełom”.

„To pierwszy raz, gdy niemiecka firma przejmie odpowiedzialność za łamanie praw człowieka własnych pracowników w zdarzeniach, które miały miejsce po zakończeniu okresu narodowego socjalizmu”

– cytują historyka NDR, SWR i „Sueddeutsche Zeitung”.

źródło: https://www.dw.com/pl/vw-zap%C5%82aci-ofiarom-dyktatury-wojskowej-w-brazylii/a-55041035

, , , ,